Śladami Nokii

Samsung to nie tylko sprzęt muzyczny i telewizory. To także telefony komórkowe, które mogą śmiało konkurować z Nokią, Ericssonem czy Motorolą. Przetestowaliśmy dwa najnowsze modele R200 i R210.

Spis treści

Samsung to nie tylko sprzęt muzyczny i telewizory. To także telefony komórkowe, które mogą śmiało konkurować z Nokią, Ericssonem czy Motorolą. Przetestowaliśmy dwa najnowsze modele R200 i R210.

Samsung R210 obsługuje znany z telefonów Nokii mechanizm Smart Messaging.

Samsung R210 obsługuje znany z telefonów Nokii mechanizm Smart Messaging.

Nowa seria Samsung R konkurować będzie z dobrze znanymi na rynku polskim telefonami, takimi jak np. Nokia 3330. Oznacza to, że opisywane modele przeznaczone są dla użytkowników, którzy oczekują przyzwoitych parametrów technicznych za niewygórowaną cenę.

Seria R wyposażona jest w wyświetlacze o rozdzielczości 128x 64 piksele, z niebieskim podświetleniem. Wszystkie programy dostępne w aparacie są bardzo czytelne dzięki obu wymienionym cechom. Użytkownik może ustawić kontrast wyświetlacza, poprawiając wyrazistość tekstu.

Dostępne są klawisze do odbierania i rozłączania połączenia oraz oddzielne - funkcyjne. W modelu R210, który nie ma klapki, ważnym elementem jest blokowanie klawiatury, wystarczy przytrzymać gwiazdkę. Niestety, brak opcji automatycznego zabezpieczania klawiatury.

Funkcje

Biorąc pod uwagę niską cenę, modele te mają dość dobre oprogramowanie. W porównaniu z Nokią 3330 brakuje im jedynie opcji wybierania głosowego. Aparaty R200 i R210 mają dodatkową pamięć w książce adresowej, dzięki czemu oprócz miejsca dostępnego na karcie SIM mamy do dyspozycji jeszcze miejsce na 100 numerów. Każdej osobie możemy przypisać oddzielny dzwonek, a także jeden z czterech kolorów lampki (informującej o nadchodzącym połączeniu). Modele R200 i R210 dysponują 20 dzwonkami zapisanymi w pamięci oraz 2 wolnymi miejscami na melodie skomponowane przez użytkowników i 3 miejscami na dzwonki przysłane SMS-em. Tak jak w Nokii, również w Samsungu możliwe jest wysyłanie melodii w postaci SMS-ów. Dzięki zastosowaniu w modelu R210 funkcji Smart Messaging można wymieniać dzwonki pomiędzy Nokią a Samsungiem.

Oprócz tradycyjnego powiadamiania o nadchodzącym połączeniu nowy model Samsunga ma jeszcze mechanizm wibrujący, który może działać w dwóch trybach: sama wibracja lub wibracja i melodia. W drugim przypadku po czterech wibracjach odgrywany jest ustawiony dzwonek.

Opisywane modele mają funkcję kalendarza menedżerskiego. Można w nim przypisać do danego dnia spotkanie, przypomnienie bądź informacje o urodzinach, o których z odpowiednim wyprzedzeniem poinformuje aparat.Umożliwia on także przesunięcie spotkania na inny dzień czy godzinę oraz zaplanowanie rozmowy telefonicznej. Budzik nie działa już tak poprawnie. Oprócz alarmu jednorazowego i codziennego dostępna jest opcja cotygodniowego budzenia, której, niestety, nie można włączyć z winy aparatu.

Pisanie SMS-ów ułatwia słownik T9 (bez języka polskiego). Co ciekawe, T9 może być uaktywniony także w trakcie umieszczania notatek w kalendarzu. Modele R200 oraz R210 mają zainstalowaną standardową przeglądarkę WAP obsługującą ten protokół w wersji 1.2. Podczas połączenia nie jest podawany czas jego trwania, a w wykonanych połączeniach transmisje danych nie są uwzględniane.

W modelu Nokia 3210 jest funkcja umożliwiająca wysyłanie SMS-u z grafiką, zapisaną w telefonie, np. serduszkiem. Obecnie mają ją również oba modele Samsunga. Pierwsze telefony R200, w przeciwieństwie do R210, mogą jeszcze nie obsługiwać tej funkcji (po uaktualnieniu oprogramowania będzie już dostępna).

Drobiazgi

Gdy zamknie się klapkę (R200) lub zablokuje klawiaturę (R210), na ekranie pojawia się wybrana animacja (5 rodzajów) lub duży, estetyczny zegar informujący o aktualnej godzinie i dacie oraz dniu tygodnia.

Systemy: GSM 900/1800

Wymiary: 110x46x23 mm

Waga: 99 g

Wyświetlacz: 128x64 piksele

Bateria: Li-Ion

Maksymalny czas gotowości: 120 godz.

Maksymalny czas rozmowy: 3,5 godz.

Rozrywkę zapewniają gry. W aparacie R200 są trzy: Kasyno, Hexa (odmiana tetrisa) oraz Mole. Modele R200 oraz R210 mogą śmiało konkurować z modelami Nokii czy Siemensa. Co prawda, projektanci Samsunga nie ustrzegli się pewnych błędów, ale nie są to ciężkie przewinienia.

Dużym plusem jest obsługa Smart Messaging oraz dobry kalendarz menedżerski. Z kolei największym minusem Samsunga jest kiepska bateria, starczająca najwyżej na trzy dni zwykłego użytkowania.

Nazwa: Samsung R200 i R210

Informacje: Samsung Polska, tel. (22)6084400, www.samsung.pl

Cena: nieustalona