Śląsk: napadli i kazali... ujawnić hasło do konta w Tibii

21-latek z Dąbrowy Górniczej został napadnięty i zmuszony do podania hasła do swojego konta w grze sieciowej Tibia.

Do zdarzenia doszło w trakcie zlotu fanów gry, jaki odbył się w katowickim parku Kościuszki - podała Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach. Kilkunastu nietrzeźwych uczestników spotkania wpadło na pomysł przejęcia prywatnego konta innego gracza.

Mieszkaniec Dąbrowy Górniczej został obezwładniony, a napastnicy pod groźbą pobicia kazali mu zdradzić hasło do jego konta. Po tym, gdy przekazał żądane informacje, dwóch napastników udało się do domu by zweryfikować ich prawdziwość.

Okazało się, że podane hasło nie było prawidłowe. Wówczas jeden z napastników przyłożył 21-latkowi nożyczki do szyi i ponowił żądanie wydania działającego kodu - tym razem groźba poskutkowała. Bandyci zresztą sprawdzili to od razu - za pomocą przyniesionego z domu przez dwóch z nich laptopa - po czym przejęli posiadane przez ofiarę postacie w grze.

Poszkodowany złożył doniesienie na policję. Wartość swoich wirtualnych strat oszacował on na ok. 1000 zł (tyle, jak przyznał, mógłby zarobić na sprzedaży konta na aukcji internetowej). Funkcjonariusze Komisariatu III w Katowicach zatrzymali już trzech podejrzanych o napaść, 17-, 18- i 20-latka - poszukiwania pozostałych trwają. Wobec zatrzymanych sąd zastosował dozór policyjny.

Tibia to gra MMORPG, jedna z najpopularniejszych z tego gatunku, która ujrzała światło dzienne w 1997 roku. Gracz wciela się w określoną postać, która podejmując się wykonania kolejnych zadań awansuje na wyższe poziomy doświadczenia.

Zabawa jest bezpłatna, istnieje także możliwość wykupienia płatnego konta. Jedyne wymagania to pobranie i instalacja osobnego klienta gry i rejestracja.