Sławomir Idziak, operator Black Hawk Down, poprowadził warsztaty 3D w Krakowie

W kwietniu, w Krakowie zakończył się festiwal Film Spring Open Air 2011, na którym specjalne warsztaty dotyczące tworzenia filmów w 3D poprowadził Sławomir Idziak - twórca pierwszego polskiego filmu 3D pt. Bitwa Warszawska 1920. Warsztaty współorganizowała firma Sony, która zaprezentowała tam swoje najnowsze produkty w dziedzinie 3D.

Sony 3D HDR-TD10

Sławomir Idziak, to znany operator pracujący w Hollywood, nominowany do Oscara za słynny dramat wojenny - Helikopter w ogniu Ridleya Scotta.

Przyszłość 3D

Warsztaty poświęcone były przyszłości sztuki filmowej 3D, najnowocześniejszym technikom zdjęciowym i postprodukcyjnym. Uczestnicy uczyli się techniki 3D podczas ćwiczeń na planach filmowych i kręcili klipy, które zostaną zaprezentowane podczas festiwalu OffPlusCamera. Ponadto mieli okazję poznać cały proces produkcyjny, jaki towarzyszy powstawaniu filmu 3D, począwszy od budowy planu 3D, charakteryzacji aktorów, uwzględnieniu trzeciego wymiaru w filmowanym ujęciu, innej narracji występującej w 3D i konieczności innego montażu.

Sony 3D HDR-TD10 - innowacyjna kamera 3D

Podczas imprezy można było zapoznać się z profesjonalnymi prezentacjami sprzętu 3D Sony w tym m.in. nowej kamery PMW-F3 oraz programu montażowo postprodukcyjnego Sony-Vegas. Na plenerach został zaprezentowany również prototyp kamery Sony 3D HDR-TD10, która pojawi się w najbliższym czasie na rynku. Szczególną uwagę w tym modelu zwrócił wyświetlacz, na którym można oglądać obraz 3D bez konieczności stosowania okularów.