Sledgehammer odtajniony

AMD przedstawia szczegóły dotyczące nowego, 64-bitowego procesora Sledgehammer.

Firma AMD opublikowała na swej witrynie specyfikację techniczną najnowszego, 64-bitowego procesora o nazwie Sledgehammer. Ma on być rywalem 64-bitowego Itanium firmy Intel. Nowy produkt AMD jest zgodny z poprzednimi, 32-bitowymi wersjami procesorów. Oznacza to, że będzie pracował nie tylko z oprogramowaniem napisanym dla 64-bitowych procesorów (także takich jak UltraSparc, Alpha czy Itanium), lecz także z aplikacjami przeznaczonymi dla układów 32-bitowych. Intel zapowiedział tymczasem, że jego 64-bitowa jednostka nie będzie do końca kompatybilna z poprzednikami x86.

Bob Mitton z AMD powiedział: "Przeprowadzaliśmy ankiety wśród naszych klientów i sprzedawców. To właśnie zgodność z 32-bitowymi układami okazała się najważniejsza. Nikt poważnie myślący nie wymieni jednego dnia całego oprogramowania w firmie. Producent zakładający, że ludzie kupią procesor, dla którego nie ma programów, popełnia błąd".

Nowy procesor znajdzie zastosowanie zwłaszcza w obsłudze ogromnych baz danych, aplikacjach CAD/CAM i symulacjach naukowych, potrafi bowiem obsłużyć nawet 4 GB pamięci. "Wystarczy zauważyć, że najnowsze systemy wymagają zaledwie 128 MB. Od razu widać, że daje to możliwość wykorzystania Sledgehammera przez kilka najbliższych lat" - dodał B. Mitton.

AMD zapowiada, że pierwsze próbne egzemplarze Sledgehammera pojawią się pod koniec 2001 r. Komercyjna sprzedaż tego układu rozpocznie się rok później.

Więcej informacji: www.amd.com


Zobacz również