Słodki smak odmienności

Opracowanie w XXI wieku systemu operacyjnego, którego interfejs zrywa z większością obowiązujących norm, jest zadaniem niewątpliwie ryzykownym. Programiści z firmy Red Hat postawili jednak na świeżość i intuicyjność obsługi. Sugar i OLPC to para, która może wstrząsnąć światem notebooków z systemami Windows.

Współczesne systemy operacyjne - Linux, Windows czy Mac OS X - przyzwyczajają nas do określonych zadań. Aby wczytać plik, dwukrotnie go klikamy. Do uruchamiania aplikacji metodą poszukiwania menu K, Start bądź jabłka też już przywykliśmy.

Da się inaczej?

Czy może być coś bardziej intuicyjnego niż tradycyjne biurko z koszem na śmiecie i teczkami zawierającymi dokumenty? Zdaniem Red Hata - owszem. Jest to Sugar (cukier), czyli aplikacja całkowicie zastępująca klasyczny pulpit, która będzie stosowana w komputerach OLPC, czyli słynnych "laptopach za 100 dolarów".

Cukier jest... inny

Udostępniona przez korporację edycja Sugar w postaci bootowalnej płyty to nakładka na środowisko graficzne GNOME. Ekran podzielono w niej na trzy części: góra służy do zarządzania interfejsem, środek zajmowany jest przez aktywną aplikację bądź komunikaty, na dole znajdują się ikony najczęściej wykorzystywanych programów. Założenie brzmi następująco: należy odciąć dziecko od myślenia o rejestrach i defragmentatorach dysków, a pozwolić mu na zabawę i współpracę z innymi ludźmi.

W zestawie znalazł się edytor tekstu, program do malowania, przeglądarka internetowa, czytnik RSS, program pozwalający na zabawę w didżeja, dodatki Etoys czy Tetris.

Oprócz ikony reprezentującej komputer i aktywne aplikacje na pulpicie pojawią się kręgi symbolizujące kontakt z bliższymi i dalszymi znajomymi. Uwagę zwracają ikona baterii oraz całkowity brak przycisku wyłączającego system.

Na razie aplikacje ładują się niezbyt szybko, mamy jednak nadzieję, że do czasu rynkowej premiery wszystkie błędy i niedoróbki zostaną wyeliminowane. Sugar może zmienić oblicze nie tylko krajów rozwijających się, ale również - rozwiniętych.