Słońce się zmienia, GPS-y mogą mieć problemy

Kilka dni temu na Słońcu pojawiła się charakterystyczna plama. Zdaniem naukowców z NASA rozpoczął się kolejny, 24. cykl słoneczny, który może negatywnie wpłynąć na działanie GPS-ów i telefonii komórkowej.

Cykl słoneczny trwa średnio 11 lat. W tym czasie nasza centralna gwiazda oscyluje między aktywnością bardzo niską i bardzo wysoką.

Dla wykorzystywanej przez człowieka elektroniki szczególnie niekorzystna jest duża aktywność słoneczna. Wysokoenergetyczne cząstki nie docierają co prawda do powierzchni Ziemi, ale ich wpływ jest tu odczuwalny: mogą spowodować zakłócenia w działaniu satelitów GPS i restarty komputerów znajdujących się w samolotach.

Wywołana przez nie lawina naładowanych cząstek będzie miała również bezpośredni wpływ na stabilność połączeń realizowanych za pomocą technologii GSM.

Zaobserwowana plama słoneczna stanowi pierwszy zwiastun rozpoczynającego się 24. cyklu słonecznego (źródło: Physorg, NASA)

Zaobserwowana plama słoneczna stanowi pierwszy zwiastun rozpoczynającego się 24. cyklu słonecznego (źródło: Physorg, NASA)

Żyjemy w okresie ciszy

Po raz ostatni wysoką aktywność słoneczną zanotowano w latach 2000-2002. Od tego czasu nasza gwiazda centralna była wyjątkowo spokojna - naukowcy już wcześniej ostrzegali, że jest to okres, kiedy urządzenia do nawigacji GPS zyskały wyjątkową popularność. Kolejne maksimum ma się przydarzyć w latach 2011-2012.

Wato zajrzeć: "NASA Satellites Capture Start of New Solar Cycle" (w języku angielskim)