Słońce się zmienia, GPS-y mogą mieć problemy

Kilka dni temu na Słońcu pojawiła się charakterystyczna plama. Zdaniem naukowców z NASA rozpoczął się kolejny, 24. cykl słoneczny, który może negatywnie wpłynąć na działanie GPS-ów i telefonii komórkowej.

Cykl słoneczny trwa średnio 11 lat. W tym czasie nasza centralna gwiazda oscyluje między aktywnością bardzo niską i bardzo wysoką.

Dla wykorzystywanej przez człowieka elektroniki szczególnie niekorzystna jest duża aktywność słoneczna. Wysokoenergetyczne cząstki nie docierają co prawda do powierzchni Ziemi, ale ich wpływ jest tu odczuwalny: mogą spowodować zakłócenia w działaniu satelitów GPS i restarty komputerów znajdujących się w samolotach.

Zobacz również:

  • Lokalizatory GPS to idealny prezent na Dzień Dziecka. Nam zapewnią spokój a dzieciom bezpieczeństwo

Wywołana przez nie lawina naładowanych cząstek będzie miała również bezpośredni wpływ na stabilność połączeń realizowanych za pomocą technologii GSM.

Słońce się zmienia, GPS-y mogą mieć problemy

Zaobserwowana plama słoneczna stanowi pierwszy zwiastun rozpoczynającego się 24. cyklu słonecznego (źródło: Physorg, NASA)

Żyjemy w okresie ciszy

Po raz ostatni wysoką aktywność słoneczną zanotowano w latach 2000-2002. Od tego czasu nasza gwiazda centralna była wyjątkowo spokojna - naukowcy już wcześniej ostrzegali, że jest to okres, kiedy urządzenia do nawigacji GPS zyskały wyjątkową popularność. Kolejne maksimum ma się przydarzyć w latach 2011-2012.

Wato zajrzeć: "NASA Satellites Capture Start of New Solar Cycle" (w języku angielskim)


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: