SlotMusic - MicroSD zamiast CD?

Wytwórnie muzyczne EMI, Sony BMG, Universal i Warner Bros wraz z firmą SanDisk ogłosiły plany rozpowszechniania muzyki na nowym nośniku, który będzie kompatybilny z komputerami, telefonami komórkowymi oraz innymi urządzeniami przenośnymi. Już wkrótce muzyka bez zabezpieczeń DRM będzie sprzedawana na kartach pamięci MicroSD.

Trudno się spodziewać, aby w najbliższym czasie sprzedaż muzyki przez kanały online miała być większa, niż jej sprzedaż w tradycyjny sposób, czyli na płytach CD. Przemysł muzyczny najwidoczniej przeszedł nad tym do porządku dziennego, jednak nie zamierza w tak łatwy sposób odpuścić tradycyjnym formom sprzedaży.

Nowy sposób dystrybucji muzyki zaprezentowany przez EMI, Sony BMG, Universal i Warner Bros przy współpracy z firmą SanDisk nosi nazwę SlotMusic i początkowo będzie dostępny na terenie USA w sieciach sklepów Wal-Mart i Best Buy. Karty SlotMusic będą sprzedawane w komplecie ze specjalną przejściówką, która ma pozwolić na odtwarzanie muzyki zarówno w urządzeniach przenośnych, jak i w komputerach wyposażonych w porty USB.

Według pomysłodawców projektu, SlotMusic ma być "nowym i wszechstronnym formatem rozpowszechniania muzyki godnym XXI wieku". Mają się na nim ukazywać utwory największych i najlepszych artystów już w okresie tegorocznych świąt Bożego Narodzenia. Jednak póki co, ceny muzyki zawartej na nowym nośniku nie zostały jeszcze podane.

Oferowane piosenki będą zapisane w jakości 320 kbps, a same karty będą miały pojemność 1 gigabajta. Dodatkowo użytkownik będzie mógł zapisywać na niej własne treści, co pozwoli na tworzenie w łatwy sposób własnych kolekcji muzycznych. Miejsca będzie pod dostatkiem, ponieważ pojemność karty pozwoli na zapis około 110 czterominutowych utworów w jakości 320 kbps.

Wciąż nie jest znana strategia marketingowa, jaką obiorą twórcy SlotMusic wokół swojego pomysłu. Obiecują oni kupującym możliwość odtworzenia muzyki "bez żadnych haseł, pobierania danych czy utrudniających życie zabezpieczeń DRM". Mają oni po prostu włożyć kartę do odpowiedniego urządzenia i słuchać muzyki bez żadnych przeszkód.

Warto zauważyć, że utwory muzyczne nie będą zabezpieczone technologią DRM, jednak wydawcy wciąż nie wiedzą, czy będzie istniała możliwość kopiowania ich na inne nośniki danych.


Zobacz również