Słów łamanie, gięcie cięcie

Krzyżówki rozwiązujemy z różnych powodów: jedni dla zabicia czasu, inni dla atrakcyjnych nagród, a jeszcze inni, aby sprawdzić swoją wiedzę. Jednak układanie krzyżówek nie jest rzeczą prostą. Ale od czego jest komputer.

Krzyżówki rozwiązujemy z różnych powodów: jedni dla zabicia czasu, inni dla atrakcyjnych nagród, a jeszcze inni, aby sprawdzić swoją wiedzę. Jednak układanie krzyżówek nie jest rzeczą prostą. Ale od czego jest komputer.

Oferta angielskojęzycznych programów do sporządzania krzyżówek może jest niezbyt duża, ale jest. Trudno jednak za ich pomocą ułożyć polską krzyżówkę. Na szczęście dla wszystkich pasjonatów pojawiła się polska aplikacja do tworzenia krzyżówek.

Kreator Krzyżówek napisany przez Joachima Lacha to profesjonalny system do projektowania, układania i przygotowania poligraficznego krzyżówek zwykłych i panoramicznych. Do programu dołączono słownik zawierający 90000 haseł (110000 pozycji).

Hasła zostały podzielone na cztery poziomy trudności i sklasyfikowane według kilkunastu kategorii gramatycznych: nazwy własne, czynności (rzeczowniki odczasownikowe), cechy (rzeczowniki odprzymiotnikowe), zdrobnienia i zgrubienia, liczba mnoga, skróty, pisownia obca, wielowyrazowe, forma żeńska i pięć kategorii zdefiniowanych przez użytkownika. Hasła mogą być także klasyfikowane według 140 kwalifikatorów tematycznych (np. historia, chemia, informatyka, geografia itp.).

Oprócz tego program zawiera 18000 sentencji i 12000 przysłów.#

Kreator Krzyżówek 2.3 umożliwia układanie kilku typów diagramów krzyżówek: klasycznych, panoramicznych oraz tzw. jolek, czyli diagramów, w które należy wpisać podane wyrazy, aby utworzyły krzyżówkę.

Aplikacja, oprócz podziału na typy diagramów krzyżówek ułatwia tworzenie różnych odmian krzyżówek: magicznych, A-Z (ustalanie zakresu, np. od C do R oraz według pierwszej lub ostatniej litery wyrazu), samogłoskowych, spółgłoskowych, tautogramowych (wszystkie hasła zaczynają się od tej samej litery) oraz lipogramowych (w hasłach nie występuje określona litera). Praktycznie każda z tych krzyżówek może być dodatkowo wyposażona w ukrytą sentencję, składającą się z należących do haseł liter.

Użytkownik za pomocą programu może sam układać krzyżówki, korzystając z baz haseł, znacznie jednak wygodniej jest skorzystać z wbudowanego generatora krzyżówek. Wtedy rola użytkownika sprowadza się w zasadzie do określenia typu, odmiany, tematu, poziomu trudności oraz wymiarów krzyżówki, a program wykona pozostałe czynności.

Kreator Krzyżówek 2.3 to nie tylko układacz, ale kompletny system przygotowywania i składu graficznego. Ułożone łamigłówki mogą być ozdabiane wbudowanymi ilustracjami i ramkami. Istnieje także możliwość zapisu dokumentów w pliku tekstowym, w kilku formatach graficznych: rastrowych i wektorowych, jak również wygenerowania separacji barwnych w celu wysłania dokumentu do naświetlarki.

Wraz z programem głównym użytkownik otrzymuje dodatkowe generatory, które pracują w trybie tekstowym systemu DOS. Dzięki tym generatorom można tworzyć krzyżówki tematyczne (za pomocą słowników tematycznych z różnych dziedzin wiedzy) oraz wirówki. Tworzenie diagramów odbywa się automatycznie po wybraniu przez użytkownika rozmiarów krzyżówki lub wirówki oraz słowników tematycznych, z których mają być pobierane hasła.

Kreator Krzyżówek 2.3 jest doskonałym narzędziem zarówno dla wydawców prasy, studiów DTP czy nawet agencji reklamowych. Nie znaczy to, że nie mogą z niego korzystać osoby indywidualnie przygotowujące krzyżówki np. na strony serwisów WWW. Prawdopodobnie wkrótce na rynku ukażą się kolejne kreatory umożliwiające tworzenie także innych niż krzyżówki i wirówki, łamigłówek i rebusów.

Kreator krzyżówek 2.3

Autor: Joachim Lach, 57-400####

Nowa Ruda, ul. Szpitalna 3/I/1, #####

tel. (074) 8724127, ######

e-mail: lach@poczta.fm, ######

www.krzyzowki.z.pl

Cena: 750 zł######