Słowo "netbook" kością niezgody

Nie słabnie spór między firmą Psion, do której formalnie należą prawa do marki Netbook, a innymi firmami z branży IT, m.in. Dellem i Intelem. Psion zamierza walczyć o ochronę zarejestrowanej marki przed sądem.

Przypomnijmy - w ubiegłym roku Psion rozesłał powiadomienia do wytwórców sprzętu komputerowego i różnych serwisów internetowych z żądaniem zaprzestania używania w emitowanych reklamach terminu "netbook" odnośnie tanich komputerów przenośnych. Marka Netbook została bowiem przez tę spółkę zarejestrowana pod koniec lat '90 XX w.

Intel w ostatnim tygodniu lutego br. zasugerował, że zastrzeżona nazwa odnosi się do linii produktów, które nie są wytwarzane od 2003 r., a ponadto Psion stracił kontrolę nad spornym terminem w momencie, gdy słowo "netbook" stało się powszechnym określeniem pewnego segmentu urządzeń. Tymczasem Psion uważa, że Intel, używając terminu "netbook", nie tylko wprowadza klientów w błąd czy też również próbuje na tym zarobić, ale również zachęca inne firmy do podobnego zachowania celem "zniszczenia" praw spółki do znaku handlowego.

Zarejestrowanie przez Intela domenyhttp://www.netbook.com/ to zdaniem przedstawicieli Psion przejaw cybersquattingu (czyli rejestrowania domen znanych marek i odsprzedawania ich właścicielom prawa do nich). Psion zamierza dostarczyć dowodów, że marka Netbook nie została przez spółkę porzucona (mają to być m.in. wyniki sprzedaży urządzeń z tej serii).

Aktualizacja: 01 czerwca 2009 12:51

Firma Psion wycofała pozew przeciw Intelowi. Szczegóły porozumienia pozostają nieznane - przedstawiciele stron nie udzielają w tej sprawie komentarzy. Zawarcie ugody oznacza, że Psion nie będzie domagał się odszkodowań od producentów za wykorzystywanie słowa netbook odnośnie ich produktów.