Słuchać przez Internet

W Sieci pojawił się pierwszy polski serwis oferujący, w pełni legalnie możliwość odsłuchiwania utworów muzycznych z Internetu – iplay.pl. Na razie w katalogu serwisu znajduje się nieco ponad 3000 polskich i zagranicznych utworów, które za drobną opłatą można odsłuchać korzystając nawet z połączenia modemowego.

Słuchać przez Internet

Iplay.pl powstał we współpracy z wiodącymi na naszym rynku firmami fonograficznymi i dzięki temu usługa jest całkowicie legalna. Liczba utworów dostępnych za pośrednictwem serwisu nie jest jeszcze zbyt imponująca, jednak autorzy strony zapewniają, że już wkrótce ich liczba znacząco wzrośnie, a nowe produkcje będą dodawane na bieżąco. Jak na razie serwis podpisał umowy z trzema wytwórniami płytowymi działającymi w Polsce: BMG, Pomaton EMI oraz największą niezależną polską wytwórnią płytową SP Records. Obecnie trwają zaawansowane rozmowy z Sony Music Polska oraz Universal Music Polska.

"Chęć współpracy z nami wyraziła także firma Sonic, która zajmuje się dystrybucją muzyki największych światowych niezależnych firm fonograficznych. Jednak ze względu na inny rodzaj działalności w tym przypadku potrzebna jest zgodna każdej, pojedynczej wytwórni." powiedział nam Tomasz Szladowski.

Aby skorzystać z usług oferowanych przez serwis należy najpierw dokonać rejestracji i założyć sobie indywidualne konto. Po dokonaniu tej operacji należy jeszcze zainstalować program WinAmp v 2.x (dostępny na stronie), a następnie specjalny plugin umożliwiający odtwarzanie utworów z serwisu. Każdy z zarejestrowanych użytkowników uprawniony jest do odsłuchania za darmo 20 utworów zgromadzonych w tzw. strefie D, która została podzielona na cztery kategorie muzyczne Rock, Pop/Dance, Hip Hop Rap i Live. W każdej kategorii dostępne jest po 5 utworów, które są zmieniane w cyklu tygodniowym.

Przedstawicieli firmy zapytaliśmy również jak często zasoby strony będą aktualizowane?

"Baza utworów oraz płyt aktualizowana jest kilka razy dziennie dlatego warto nas często odwiedzać" - mówi Tomasz Szladowski - "Dodatkowo użytkownicy, którzy zapiszą się do naszego biuletyn będą co tydzień otrzymywać szczegółowe informacje na temat zmian w zawartości w iplay.pl. Gwarantujemy również, że co tydzień w iplay.pl pojawi się też większa lub mniejsza nowość."

Na pytania czy iplay.pl zamierza w przyszłości poszerzyć ofertę o pliki, które będzie można nie tylko odsłuchiwać online, ale też pobierać Tomasz Szladowski odpowiedział:

"W przyszłości zamierzamy oferować możliwość ściągnięcia utworów na dysk. Jednak w tym momencie jest kilka powodów, dla których usługę taką przekładamy w czasie. Najważniejszym problemem jest niejednoznaczne stanowisko wytwórni płytowych w tym temacie oraz stosunkowo niska liczba posiadaczy kart kredytowych (opłata poprzez SMS wiąże się z bardzo dużą prowizją na rzecz firm telekomunikacyjnych). Ponadto koszt łącz jest porównywalny z kosztami w krajach zachodnioeuropejskich czy w Stanach Zjednoczonych jednak siła nabywcza internautów w naszym kraju jest znacznie mniejsza tak więc zaproponowanie ceny za jeden utwór na poziomie zachodnioeuropejskim (czyli ok. 4 zł) nie miałoby sensu. Dość istotnym problemem jest również słabe zabezpieczenia plików.

Za odsłuchiwanie utworów z katalogu serwisu należy uiścić tzw. mikroopłaty. Utwory dostępne na stronie zostały podzielone na cztery kategorie cenowe – A, B, C i D. Za odsłuchanie utworu z grupy A zapłacimy 12 groszy, z grupy B - 9 groszy, a z grupy C - 6 groszy. Każdy utwór dostępny jest w dwóch wersjach "med." - średnia jakość dźwięku i "hi" - wysoka jakość dźwięku. Utwory dostępne w "d-zone" posiadają jakość "med.". Opłaty można wnieść wysyłając SMS pod numer 7916 (koszt 9 PLN + VAT) w treści wpisując MP 646. Uzyskany tym sposobem kod należy wprowadzić na stronie Ładowanie konta, co pozwoli uzyskać dostęp do płatnych utworów (jeden SMS wystarcza na opłacenie odsłuchania maksymalnie 150 utworów). Opłaty odliczane są automatycznie za każde odsłuchanie płatnego utworu.

Jest jednak pewien kruczek - o ile serwis będzie cieszył się dużą popularnością osoby z zerowym kontem (te które mają dostęp wyłącznie do strefy D) będą miały nikłe szanse na odsłuchanie darmowych utworów, gdyż serwis dzieli użytkowników na trzy grupy, o różnych priorytetach. Użytkownicy posiadający wyższy priorytet mają pierwszeństwo w odsłuchiwaniu utworów, w stosunku do użytkowników o niższym priorytecie. Do grupy o najwyższym priorytecie zaliczono tych, których stan konta jest większy niż zero i odsłuchują utwory płatne, do średniej grupy tych, których stan konta jest większy od zera i odsłuchują utwory bezpłatne, a do najniższej tych, których stan konta jest równy zero. Przed załadowaniem konta przez ponad godzinę próbowałem odsłuchać, któryś z darmowych utworów – niestety bezskutecznie. Po przeczytaniu informacji na temat priorytetów wszystko stało się jasne.

Niestety - po uiszczeniu stosownej opłaty za pomocą SMS-a i uzupełnieniu konta wciąż nie mogłem odsłuchać żadnego utworu z katalogu serwisu. Niedostępne były zarówno utwory darmowe jak i te płatne. Jak wynika z informacji na stronie, na razie dostępna jest tylko wersja beta serwisu, więc można nieco usprawiedliwić problemy techniczne z odtwarzaniem utworów. System pobierania należności działa jednak bez zarzutu...

Komentując nasze zarzuty co do funkcjonowania systemu, przedstawiciel serwisu Tomasz Szladowski powiedział:

"Rzeczywiście wczoraj pojawiły się problemy z odsłuchiwaniem gdyż liczba użytkowników przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Z tego powodu wstrzymaliśmy się też z kampanią reklamową. Jeszcze wczoraj zwiększyliśmy przepustowość łącza. Oczywiście wraz z rozwojem serwisu łącze będzie powiększane tak więc mamy nadzieję, że coraz większe grono osób będzie mogło korzystać z naszych usług. Usługa Premium (dop. redakcji: pobieranie opłat za pośrednictwem SMS)rzeczywiście działała bez zarzutów i jest ona obsługiwana przez firmę EnetNet. Pozostałe usługi również działały bez zarzutów lecz dostęp do nich był ograniczony.Podział na grupy użytkowników ma na celu zapewnienie użytkownikom, którzy dokonali zapłaty pierwszeństwa w dostępie do utworów."

Więcej informacji:

http://www.iplay.pl