Słuchasz "empetrójek"? Będziesz namierzany

Naukowcy z niemieckiego Fraunhofer Integrated Publication and Information Systems Institute, IPSI, gdzie powstał popularny format kompresji audio - MP3, opracowali system śledzenia nielegalnych kopii plików dźwiękowych dystrybuowanych w sieciach P2P.

Technologia wykorzystuje system cyfrowych "znaków wodnych", także autorstwa naukowców Instytutu, którymi oznaczane są legalne pliki multimedialne, dostępne w Internecie. Znakowanie odbywa się za pomocą niedostrzegalnych dla ludzkich zmysłów zmian w strukturze pliku (krótki fragment utworu o innym natężeniu dźwięku bądź zmodyfikowany obraz w filmie). Ponadto, stworzona przez naukowców Instytutu technologia zawiera mechanizm, który tworzy swego rodzaju połączenie pomiędzy dostawcą treści a kupującym, które zawiera unikalne informacje o danym użytkowniku (Michael Kip, rzecznik Instytutu, używa porównania do "odcisku palca").

Technologia śledząca zachowuje się jak prawdziwy użytkownik sieci P2P, wykrywając oznaczone wspomnianymi znakami wodnymi pliki, pobierając je i dodatkowo oznaczając. Następnie dane te są analizowane, po czym wyszukiwane są w sieci oznakowane cyfrowym znakiem wodnym wersje pliku. Zdaniem twórców, system ten może być z powodzeniem wykorzystywany przez dostawców multimediów w Internecie - po instalacji na serwerze firmowym może automatycznie monitorować sieci bezpośredniej wymiany plików w poszukiwaniu ich nielegalnych kopii.

M. Kip mówi: "Jeśli kupujesz album muzyczny w Internecie, nagrywasz piosenki na płytę CD i dajesz ją znajomemu, ten zaś umieszcza nagrania w sieci wymiany plików, nasz system powiąże pliki z twoją osobą. Takie rozwiązanie może w oczywisty sposób przyczynić się do ograniczenia muzycznego piractwa". Przedstawiciel IPSI zapytany, czy technologia kompresji, MP3 nie jest przynajmniej częściowo winna internetowemu piractwu, odpowiedział: "Tak i nie - można np. używać noża, aby pokroić chleb lub kogoś zabić. To narzędzie [podobnie jak MP3 - red.]... którego nie można użyć niewłaściwie".

Prezentacja technologii nastąpi podczas zbliżających się targów komputerowych CeBIT 2006 w Hanowerze.

Więcej informacji: Fraunhofer Institute.