Słuchawka w dłoni

Telefony komórkowe zmieniają się w tak zawrotnym tempie, że trudno nadążyć za ciągłymi nowościami. Postanowiliśmy przyjrzeć się tym najciekawszym.

Telefony komórkowe zmieniają się w tak zawrotnym tempie, że trudno nadążyć za ciągłymi nowościami. Postanowiliśmy przyjrzeć się tym najciekawszym.

Od czasu, gdy rok temu tworzyliśmy numer specjalny poświęcony telefonom komórkowym i przygotowywaliśmy przegląd telefonów, wiele się wydarzyło. Aparaty, które rok temu wydawały się małe, lekkie i nowoczesne, dziś mają godnych konkurentów. To, że komórki stały się coraz mniejsze i lżejsze, można było przewidzieć. Nadal popularne są modele z klapką lub/oraz wbudowaną anteną. Producenci starają się jak mogą, by do aparatów dołączyć coraz to nowsze funkcje - rozbudowane terminarze, gry, nawet odtwarzacze muzyki MP3.

Słowniczek pojęć

EMS - Wzbogacona (multimedialna) wiadomość tekstowa, zawierająca np. dodatkowo dźwięk lub grafikę. Nie każdy telefon potrafi odczytać lub wysłać taką wiadomość.

GPRS - Pakietowa transmisja danych pozwala np. korzystać z Internetu lub przeglądać strony WAP z kilkakrotnie wyższą prędkością niż normalnie w sieci GSM. Kolejną zaletą GPRS jest sposób naliczania opłat - nie za czas połączenia, lecz za ilość faktycznie odebranych i wysłanych danych. W praktyce oznacza to, że telefon z uruchomioną transmisją GPRS może być cały czas online. GPRS wymaga specjalnego telefonu - te dopiero zaczynają się pojawiać.

HSCSD Szybka transmisja danych - kilkakrotnie bardziej wydajna (do 56 Kb zamiast dotychczasowych 9,8 Kb), niestety użytkownik i tak płaci za czas połączenia. HSCSD oferuje tylko sieć Plus GSM, potrzebny jest też specjalny telefon - np. Nokia 6210 lub Siemens S40.

SMS - Krótka wiadomość tekstowa (maksymalnie 160 znaków). Można wysyłać ją z telefonu komórkowego lub Internetu.

T9 - Oprogramowanie telefonu pomagające pisać np. SMS-y. Generalnie polega to na jednokrotnym wciskaniu klawiszy, a system T9 sam rozpoznaje słowo.

UMTS - Telefonia trzeciej generacji, na razie wciąż w fazie projektów. Aparaty pracujące w sieciach UMTS będą w stanie przesyłać dane z olbrzymią prędkością, co pozwoli np. na transmisję wideo w czasie rzeczywistym.

Spektakularną porażkę poniósł tak wychwalany w zeszłym roku WAP. Komórkowa namiastka Internetu nie byłą w stanie zainteresować użytkowników. Za drogo, za wolno, za mało ciekawa zawartość - takie zarzuty można mnożyć, faktem jest jednak, że WAP staje się powoli przeżytkiem. Może raczej jedna z wielu funkcji, która, obok dyktafonu, gier czy kompozytora melodii, jest standardowo instalowana w najnowszych aparatach. Znacznie ciekawiej zapowiadają się technologie szybkiego przesyłania danych - GPRS i HSCSD, które pozwalają zamienić ulubioną słuchawkę w modem o przyzwoitej prędkości. W wielu przypadkach najnowsze komórki pozwalają na transfer niemal zbliżony do osiąganego przez komputerowe, do przeglądania poczty i stron WWW (zwłaszcza na krajowych serwerach) czy zdalnego administrowania siecią komputerową wystarczy aż nadto. Na pewno sporym przełomem jest powoli wprowadzany w nowszych (choć wcale nie najdroższych) aparatach polski słownik T9 niesamowicie przyspieszający pisanie krótkich wiadomości tekstowych. Same zresztą SMS-y ulegają przeobrażeniom - mogą być dzielone czy zawierać animacje lub dźwięk.

Choć liderem w sprzedaży aparatów GSM jest wciąż Nokia, charakterystyczne są też starania pozostałych producentów - przede wszystkim Ericssona, Siemensa i Alcatela, by zagrozić jej pozycji. Coraz bardziej aktywnie o polski rynek GSM walczy Samsung, którego aparaty są nie do pokonania, jeśli chodzi o estetykę wykonania. Motorola natomiast proponuje serię telefonów z GPRS na każdą kieszeń. O ile więc Nokia dość opornie wprowadza nowe modele aparatów i nadal nie może np. zaprezentować działającego w Polsce stabilnie terminalu GPRS, to wspomniani konkurenci prześcigają się w coraz to ciekawszych propozycjach. Efekty tej rywalizacji widać w prezentowanym zestawieniu, zapraszamy więc do lektury.

ALCATEL

Alcatel OT 501 (R2 ver. 124)

Choć ten niewielki, mieszczący się w dłoni, aparat jest u nas w sprzedaży od dawna, niedawno pojawiła się wersja z nowym oprogramowaniem. Zaszło w nim tyle zmian, że wnętrze aparatu OT 501 jest już zupełnie nowym modelem, zbliżonym do swego następcy, OT 701. Najbardziej praktyczną nowością, świadczącą, że producent reaguje na potrzeby użytkowników, jest polska wersja systemu podpowiedzi podobnego do T9 - litery wybierane są pojedynczym naciśnięciem klawisza, zawierającego daną literę. Istnieje możliwość dodania własnych słów.

Spore zmiany zaszły w obsłudze przeglądarki WAP. Wreszcie można konfigurować usługi WAP w trybie offline i - co najważniejsze - stworzyć nawet pięć różnych profili (wcześniej tylko jeden). W pamięci aparatu można dodać także 10 zakładek, czego wcześniej nie było. Przyjemną i stabilną pracę z serwisami WAP usprawnia również najnowsza wersja przeglądarki UP.Browser (wersja 4.1). Producent wprowadził także funkcję znaną z modelu 701 - dodatkowy przycisk można dowolnie zaprogramować i przypisać mu dwie wybrane funkcje, np. SMS-y i terminarz.

Odmłodniały OT 501 ma także kompozytor melodii, szkoda tylko że można stworzyć jedynie dwa dzwonki. Rozbudowano również funkcję budzika i dodano trzy gry - puzzle, muzyka, sekret. Animowane, bardzo wygodne w obsłudze menu telefonu składa się łącznie z jedenastu pozycji. Pozostałe parametry aparatu pozostały bez zmian - czytelny wyświetlacz graficzny, pojemna, rozbudowana książka telefoniczna i organizer, wibrator, wybieranie głosowe, dyktafon i możliwość synchronizacji z komputerem (przez dodatkowy kabel) to najważniejsze z nich.

Posiadacze OT 501 ze starszym oprogramowaniem mogą zaktualizować system za 30 zł (plus ewentualnie koszty przesyłki) w warszawskim serwisie firmowym.

<font color="#008000">Za: Niewielki i elegancki, wygodne menu, stabilny WAP, polski słownik

<font color="#FF0000">Przeciw: Brak portu IrDA

Alcatel OT 511

O ile telefon OT 701 jest raczej przeznaczony dla użytkowników biznesowych, to wprowadzony właśnie do sprzedaży OT 511 powinien trafić w gusta młodszych użytkowników. Świadczą o tym opływowy kształt, wbudowana antena i modna stylizowana na aluminium obudowa. Z myślą o nich francuska firma postarała się o dołączenie do aparatu różnych usług multimedialnych.

Mając OT511, możemy więc ściągać korzystając z SMS-ów dzwonki, ikony, wygaszacze ekranu, tapety i animacje, a później wysyłać je znajomym. Mocną stroną OT511 jest dźwięk. Aparat - zgodnie z linią wytyczoną przez Sony i Panasonica - pozwala nie tylko komponować własne dzwonki, ale i nagrywać je z mikrofonu. W pamięci aparatu zapisano 30 ciekawych melodii. Telefon jest bardzo lekki - waży jedynie 75 gramów - i wygodnie leży w dłoni. Trzy gry dopełniają rozrywkowe funkcje komórki, a mimo niewielkich rozmiarów, litowo-jonowe baterie aparatu pozwalają nawet na 6 godz. rozmowy lub 280 godz. czuwania.

<font color="#008000">Za: Niewielki i elegancki, wygodne menu, stabilny WAP

<font color="#FF0000">Przeciw: Brak portu IrDA