Smach Zero to przenośna konsola do gier typu Steam Machine

Już niedługo do sprzedaży trafią pierwsze konsole z oprogramowaniem Valve. W wielu przypadkach będą to po prostu zwykłe komputery pracujące pod kontrolą SteamOS. Niektóre projekty się jednak wyróżniają, a jedną z ciekawszych Steam Machine będzie Smach Zero, czyli przenośna konsola do gier oparta o architekturę x86.

Smach Zero to przenośna konsola do gier, która będzie działać w oparciu o system SteamOS. Pozwola on uruchomić ponad 1000 gier napisanych z myślą o komputerach stacjonarnych, które można zakupić na platformie Steam.

Sercem Smach Zero będzie procesor x86 marki AMD. Producent zdecydował się na jednostkę Steppe Eagle z procesorem opartym o Jaguara i grafiką GCN, ale nie wiadomo jeszcze, czy wybrano jednostkę pobierającą 6W czy 9W mocy.

Gry wyświetlane są na 5-calowym ekranie HD 720p. Specyfikację urządzenia dopełnia 4 GB pamięci RAM i 32 GB pamięci typu flash z możliwością rozszerzenia jej wykorzystując karty SD. W urządzeniu nie zabrakło portu HDMI, łączności Bluetooth, modułu Wi-Fi.

Steam OS to system operacyjny do urządzeń typu Steam Machine

Steam OS to system operacyjny do urządzeń typu Steam Machine

Modem 4G jest opcjonalny i dostępny będzie w Smach Zero w wersji Pro. Nie wiadomo jednak, jak długo będzie można grać na konsoli w gry pisane z myślą o komputerach z dala od gniazdka. Producent nie poinformował jeszcze o pojemności wbudowanego akumulatora.

Smach Zero to konsola przenośna, więc obudowa jest jednocześnie kontrolerem. Po lewej i po prawej stronie ekranu znalazły się dwa panele dotykowe, które symulują działanie gałek analogowych. Podobny pomysł miało Valve projektując pada do Steam Machine, ale został on zarzucony.

Smach Zero, czyli przenośna konsola Steam Machine ma trafić do sprzedaży w przyszłym roku. W listopadzie tego roku rozpocznie się zbieranie zamówień typu preorder, a cena urządzenia została ustalona na poziomie 299 euro.

źródło: arstechnica.com