Smart home będzie bardziej przyjazny

Firmy kojarzone z elektroniką użytkową, smartfonami, telewizorami czy laptopami, coraz odważniej wchodzą na rynek smart home. Stawiają na proste w obsłudze urządzenia.


CES 2017: smart home

Prezentacje z CES 2017 pozwalają wysnuć następujący wniosek: urządzeń z kategorii smart home będzie więcej, ale niekoniecznie dostarczą je firmy kojarzone z takich produktów do tej pory. Dużo ciekawego sprzętu pokazały na przykład LG i Lenovo.

Pamiętam pierwszy zestaw smart home, który dostałem do testów. Instrukcja miała 200 stron, musiałem rozmontować gniazdka elektryczne w mieszkaniu, a najfajniejszą funkcją było wykrywanie dymu przez jeden z czujników.

Nie tak to powinno wyglądać.

Prosty smart home

Wielu ludzi kojarzy smart home z kawą, która zaparza się sama, gdy system wykrywa, że dojeżdżamy właśnie do domu. I to jest dobry kierunek: zrozumiałe funkcjonalności, prosta obsługa, poprawa komfortu.

I takie właśnie urządzenia proponują technologiczni giganci. Lenovo Smart Assistant to, jak nazwa wskazuje, asystent. Działa z amazonową usługą Alexa. Pomoże nam wyszukać informacje w internecie, zaplanować dzień, odtworzy muzykę.

Lenovo Smart Assistant

Lenovo Smart Assistant

Drugi fajny produkt Lenovo to Smart Storage, czyli pamięć masowa o pojemności 6TB, która potrafi między innymi rozpoznać twarz użytkownika (dla bezpieczeństwa). Moją uwagę zwrócił też zestaw Lenovo 500 Multimedia Controller – myszka i klawiatura mieszczące się w kieszeni, do prostej obsługi telewizorów, lodówek i wszystkiego co już teraz lub za chwilę podłączymy do internetu.

Lenovo Smart Storage

Lenovo Smart Storage

LG stawia na roboty

LG od dawna ma w ofercie AGD, teraz realnie stają się ono smart. Pokazana na CES lodówka Door-in-Door ma niemały wyświetlacz (29 cali) i również współpracuje z Alexą. Ciekawy bajer: po dwukrotnym stuknięciu wyświetlacz robi się przezroczysty i… możemy zajrzeć do lodówki bez otwierania jej. Inteligentna lodówka działa pod znanym z telewizorów LG systemem webOS.

Z kolei Hub Robot, również działający z Alexą, pomoże w ogarnięciu całego domowego AGD.

Robot reaguje na proste komendy głosowe i wygląda naprawdę zabawnie.

Jak chwali się LG w oficjalnym komuniacie:

Hub Robot

Użytkownik przy użyciu prostych komend głosowych może sterować pracą domowego sprzętu, np. włączać klimatyzator czy zmieniać program w suszarce do ubrań.

LG Hub Robot wyposażono także w interaktywny ekran, na którym wyświetlane są różnorodne informacje, takich jak zdjęcia zawartości lodówki czy przepisy kulinarne wraz z wskazówkami głosowymi.

Inteligentny asystent LG oferuje także funkcje przydatne na co dzień, takie jak odtwarzanie muzyki, ustawianie budzika, tworzenie przypomnień czy sprawdzanie prognozy pogody oraz informacji o ruchu drogowym.

LG pokazało też na CES nowy klimatyzator oraz odkurzacz automatyczny. Ten drugi uczy się rozkładu mieszkania.

Przyszłość smart home

Analitycy twierdzą, że rynek urządzeń i systemów smart home czeka gwałtowny wzrostu, a do 2019 r. producenci urządzeń internetu rzeczy (IoT) sprzedadzą około dwóch miliardów (!) produktów, generując obroty rzędu 490 mld USD.

Jeśli do LG i Lenovo dołączą kolejni technologiczni giganci i zaczną tworzyć proste w obsłudze urządzenia, jestem w stanie uwierzyć, że tak właśnie będzie. Nie wiem tylko czy cieszyć się czy raczej martwić, że tak dużo z tych urządzeń współpracuje z amazonową Alexą.