Smart home będzie bardziej przyjazny

Firmy kojarzone z elektroniką użytkową, smartfonami, telewizorami czy laptopami, coraz odważniej wchodzą na rynek smart home. Stawiają na proste w obsłudze urządzenia.


CES 2017: smart home

Prezentacje z CES 2017 pozwalają wysnuć następujący wniosek: urządzeń z kategorii smart home będzie więcej, ale niekoniecznie dostarczą je firmy kojarzone z takich produktów do tej pory. Dużo ciekawego sprzętu pokazały na przykład LG i Lenovo.

Pamiętam pierwszy zestaw smart home, który dostałem do testów. Instrukcja miała 200 stron, musiałem rozmontować gniazdka elektryczne w mieszkaniu, a najfajniejszą funkcją było wykrywanie dymu przez jeden z czujników.

Nie tak to powinno wyglądać.

Prosty smart home

Wielu ludzi kojarzy smart home z kawą, która zaparza się sama, gdy system wykrywa, że dojeżdżamy właśnie do domu. I to jest dobry kierunek: zrozumiałe funkcjonalności, prosta obsługa, poprawa komfortu.

I takie właśnie urządzenia proponują technologiczni giganci. Lenovo Smart Assistant to, jak nazwa wskazuje, asystent. Działa z amazonową usługą Alexa. Pomoże nam wyszukać informacje w internecie, zaplanować dzień, odtworzy muzykę.

Smart home będzie bardziej przyjazny

Lenovo Smart Assistant

Drugi fajny produkt Lenovo to Smart Storage, czyli pamięć masowa o pojemności 6TB, która potrafi między innymi rozpoznać twarz użytkownika (dla bezpieczeństwa). Moją uwagę zwrócił też zestaw Lenovo 500 Multimedia Controller – myszka i klawiatura mieszczące się w kieszeni, do prostej obsługi telewizorów, lodówek i wszystkiego co już teraz lub za chwilę podłączymy do internetu.

Smart home będzie bardziej przyjazny

Lenovo Smart Storage

LG stawia na roboty

Smart home będzie bardziej przyjazny
LG od dawna ma w ofercie AGD, teraz realnie stają się ono smart. Pokazana na CES lodówka Door-in-Door ma niemały wyświetlacz (29 cali) i również współpracuje z Alexą. Ciekawy bajer: po dwukrotnym stuknięciu wyświetlacz robi się przezroczysty i… możemy zajrzeć do lodówki bez otwierania jej. Inteligentna lodówka działa pod znanym z telewizorów LG systemem webOS.

Z kolei Hub Robot, również działający z Alexą, pomoże w ogarnięciu całego domowego AGD.

Robot reaguje na proste komendy głosowe i wygląda naprawdę zabawnie.

Jak chwali się LG w oficjalnym komuniacie:

Hub Robot
Użytkownik przy użyciu prostych komend głosowych może sterować pracą domowego sprzętu, np. włączać klimatyzator czy zmieniać program w suszarce do ubrań.

LG Hub Robot wyposażono także w interaktywny ekran, na którym wyświetlane są różnorodne informacje, takich jak zdjęcia zawartości lodówki czy przepisy kulinarne wraz z wskazówkami głosowymi.

Inteligentny asystent LG oferuje także funkcje przydatne na co dzień, takie jak odtwarzanie muzyki, ustawianie budzika, tworzenie przypomnień czy sprawdzanie prognozy pogody oraz informacji o ruchu drogowym.

LG pokazało też na CES nowy klimatyzator oraz odkurzacz automatyczny. Ten drugi uczy się rozkładu mieszkania.

Przyszłość smart home

Analitycy twierdzą, że rynek urządzeń i systemów smart home czeka gwałtowny wzrostu, a do 2019 r. producenci urządzeń internetu rzeczy (IoT) sprzedadzą około dwóch miliardów (!) produktów, generując obroty rzędu 490 mld USD.

Jeśli do LG i Lenovo dołączą kolejni technologiczni giganci i zaczną tworzyć proste w obsłudze urządzenia, jestem w stanie uwierzyć, że tak właśnie będzie. Nie wiem tylko czy cieszyć się czy raczej martwić, że tak dużo z tych urządzeń współpracuje z amazonową Alexą.