SmartDefrag - bo dbać o dysk trzeba

Każdy dysk twardy potrzebuje od czasu do czasu defragmentacji, po której zacznie optymalnie wykorzystywać przestrzeń oraz działać wydajniej. Narzędzie do defragmentacji dostarczane wraz z systemami Windows jest - oględnie mówiąc - średnie, dlatego też warto mieć pod ręką SmartDefrag.

Smart Defrag 3 jest aplikacją darmową, której zadaniem jest maksymalnie efektywna defragmentacja dysku. Jej działanie opiera się na autorskim silniku producenta - firmy IOBit - a przed rozpoczęciem defragmentacji można wykonać także oczyszczanie dysku. Jedna z ciekawych opcji to autodefragmentacja, pozwalająca na automatyczne rozpoczęcie działania programu w momencie, gdy bezczynność systemu przekroczy 5 minut. Sam proces odbywa się sprawnie i wydajnie, a użytkownik obseruje go w czasie rzeczywistym na specjalnej mapce. Kolory sektorów wyjaśnione są w legendzie pod okienkiem defragmentacji.

SmartDefrag - bo dbać o dysk trzeba

Smart Defrag 3 oferuje połączone opcje defragmentacji i optymalizacji dysku. Warto podkreślić że program posiada pełne wsparcie dla Windows 8.1. To dość wydajne narzędzie, jednak ceną za jego bezpłatność są elementy reklamowe, które próbuje nam wcisnąć instalator - podczas procesu instalacji należy wybrać opcję "Custom" i odznaczyć okienka, oferujące nowe paski narzędzi dla przeglądarki oraz zmianę jej strony startowej. Jest to jednak jedyna irytująca rzecz, która nie ma wpływu na samo działanie programu. Posiada on polski interfejs językowy i można pobrać go z naszej strony. To najnowsze wydanie, oznaczone numerem 3.2.0.338, w którym poprawiono algorytmy silnika.