SmarterFox - szybsze wyszukiwanie, łatwiejsze serfowanie

Wtyczka do Firefoksa 3.0-3.5, która ułatwia i przyspiesza serfowanie po Internecie, a w szczególności korzystanie z wyszukiwarek.

Informacje: smarterfox.com Cena: bezpłatny Ocena: 6,7/10

SmarterFox - szybsze wyszukiwanie, łatwiejsze serfowanie

Podstawową funkcją jest zadawanie pytań wyszukiwarkom i wybranym serwisom społecznościowym poprzez proste zaznaczenie tekstu na stronie WWW. Masz do wyboru osiem wyszukiwarek/serwisów reprezentowanych przez odpowiednie ikony, które są wyświetlane w dymku tuż nad twoim zaznaczeniem. Domyślnie dostępne są Google i Wikipedia, ale opcje konfiguracyjne pozwalają dołączyć sześć kolejnych: YouTube, Twitter, Delicious, Baidu, Bing i OneRiot. Ponadto na każdej stronie z wynikami wyszukiwania Google wyświetla się pasek "Szukaj także w:", z którego masz błyskawiczny dostęp do Yahoo! i Amazona (wystarczy jedno kliknięcie, bez konieczności ponownego wpisywania poszukiwanego hasła).

Inna możliwość bezpośredniego kierowania zapytań polega na wywołaniu skrótem klawiaturowym (Ctrl + spacja) efektownie wyglądającego okna. W miarę jak wypełniasz znajdujące się w nim pole poszukiwania, pojawiają się linki do znalezionych stron WWW - nie musisz niczego klikać ani czekać na wyniki. W tym przypadku w poszukiwaniach biorą udział dodatkowo następujące serwisy: Facebook, Digg, Lifehacker, Mashable, NYTimes, ReadWriteWeb, MySpace i Download Squad.

Znakomitym usprawnieniem jest wyświetlanie wyników wyszukiwania Google podczas korzystania z paska adresu przeglądarki. Gdy wprowadzasz tam dowolne hasło, pasek przeobraża się w rozwijaną listę zawierającą odnośniki do najczęściej odwiedzanych witryn związanych z danym tematem. Dzięki temu zyskujesz dwa razy: nie musisz wpisywać często trudnych do zapamiętania adresów URL (wpisujesz po prostu słowa kluczowe) i przeglądasz zasoby Sieci szybciej niż gdybyś musiał korzystać z Google w tradycyjny sposób.

SmarterFox - szybsze wyszukiwanie, łatwiejsze serfowanie

SmarterFox dodaje własne opcje do menu kontekstowego przeglądarki. Bez wątpienia pożyteczne są Pobierz wszystkie odnośniki oraz Pobierz wszystkie obrazki. Specyficzne działanie ma natomiast opcja Usuń zaznaczenie. Umożliwia ona usunięcie ze strony WWW (a ściślej: z jej kopii załadowanej do przeglądarki) zaznaczonej treści. Może się to przydać szczególnie wtedy, gdy często drukujesz strony i chciałbyś wyeliminować z tego procesu niektóre elementy (np. reklamy lub fragmenty, które psują układ wydruku). Webmasterom przyda się zapewne opcja Pokaż źródło zaznaczenia, która otwiera oddzielne okno z podświetlonym kodem HTML będącym zaznaczonym fragmentem strony.

Warto nadmienić, że o ile ikona Wikipedii zlokalizowana w dymku prowadzi do anglojęzycznej wersji tego serwisu, o tyle podobne przekierowanie w menu kontekstowym kieruje zapytania już bezpośrednio do polskojęzycznej encyklopedii. Z Wikipedią wiąże się jeszcze jedna funkcja wtyczki, która polega na wzbogaceniu panelu nawigacyjnego encyklopedii (tego po lewej stronie) o blok dodatkowych odsyłaczy (related articles). Kierują one do artykułów pokrewnych tematycznie z poszukiwanym hasłem. Niestety funkcja ta współpracuje wyłącznie z anglojęzyczną wersją Wikipedii.

Największą wadą wtyczki jest niedostosowanie do potrzeb polskich internautów. Trudno przypuszczać, by chcieli oni szukać czegoś na witrynach typowo amerykańskich, takich jak NYTimes czy Mashable. Zamiast nich woleliby na pewno mieć szybki dostęp do Onetu, Wirtualnej Polski i innych polskich portali.

Plusy:

  • ułatwia i przyspiesza korzystanie z Internetu
  • usuwa zaznaczone fragmenty ze stron WWW
  • polska wersja językowa

Minusy:

  • niedostosowanie do polskich realiów

Podsumowanie: interesująca i bardzo praktyczna wtyczka do Firefoksa, szkoda że niedostosowana do potrzeb polskich użytkowników Internetu.