Smartfon Jolla z Sailfish OS pojawią się jeszcze w tym miesiącu

Telefon z nowym systemem mobilnym o nazwie Sailfish OS mają trafić na rynek jeszcze w tym miesiącu. Premiera pierwszego smartfona firmy Jolla odbędzie się w Finlandii już 27 listopada.

Pierwszy telefon z systemem Jolla OS nazwany został po prostu Jolla Phone. Charakteryzuje się ekranem o przekątnej 4.5 cala, 8 megapikselowym aparatem fotograficznym i obecnością modemu LTE. Pamięć wewnętrzna na system i multimedia to 16 GB, ale jeśli komuś wyda się to zbyt małą wartością, to zawsze może użyć karty microSD.

Specyfikacja nie robi wrażenia, ale główną zaletą Jolla Phone ma być nowy system Sailfish OS. Będzie on starał się konkurować z liderami rynku, takimi jak Android oraz iOS. Rozwiązaniem problemu każdego młodego systemu operacyjnego, czyli braku aplikacji, ma być możliwość… uruchamiania na nim aplikacji z Androida.

Smartfon Jolla z Sailfish OS pojawią się jeszcze w tym miesiącu

Sailfish OS

Pobieranie aplikacji rodem z Androida nie będzie możliwe przez Google Play, ale za pomocą Yandex Store, gdzie w dniu premiery ma być dostępne 85 tysięcy pozycji. Co ciekawe, dostawcą map nie będzie tutaj Google. Mapy będą bazować na rozwiązaniu Nokia Here.

Zobacz również:

  • Android 12 - nowości, funkcje, data premiery, kompatybilność [20.09.2021]

Smartfony z systemem Jolla OS otrzyma w dniu premiery 450 użytkowników. Zamówili oni te telefony przedpremierowo jako pierwsi u fińskiego operatora DNA. To nie są oczywiście wszyscy chętni, a kolejne zamówienia realizowane będą w następnych dniach. W przeciągu miesiąca telefony mają stać się ogólnodostępne.

Cena Jolla Phone z Sailfish OS bez abonamentu wynosi na starcie 399 euro i nie ma jeszcze informacji o dostępności tego smartfona na innych rynkach.

Więcej o systemie Sailfish OS od firmy Jolla przeczytasz tutaj.