Smartfon Samsung Galaxy S III kontra "reszta świata"

Dokładnie 3 maja mieliśmy okazję poznać nowy flagowy smartfon Samsunga - Galaxy S III. To dobra okazja, aby porównać możliwości tego czterordzeniowego potwora z innymi modelami smartfonów dostępnych obecnie na rynku.


Samsung szykując swój najnowszy flagowy smartfon wziął przykład z Apple. Dzięki temu do ostatniej chwili nie mieliśmy pewności co faktycznie zaoferuje to oczekiwane przez miliony osób na świecie urządzenie. Wyjątek stanowił tutaj jedynie jego procesor, o którego możliwościach na kilka dni przed premierą dowiedzieliśmy się z opublikowanej przez koreańskiego producenta informacji prasowej.

Zanim smartfon Samsung Galaxy S III wpadnie w ręce naszych kolegów z laboratorium PCW postanowiliśmy porównać jego "papierowe" możliwości z innymi konkurencyjnymi dla niego modelami dostępnymi obecnie na rynku. Do walki wytypowaliśmy następujących zawodników: Apple iPhone 4S, HTC One X, Lumia 900 i Galaxy Nexus.

Zobacz również:

  • Najlepsze dyski przenośne 2023

Ich kluczowe parametry (dotyczy rynku europejskiego) zebraliśmy w tabeli:

Smartfon Samsung Galaxy S III kontra "reszta świata"

Kluczowe cechy opisywanych smartfonów

Walka: kluczowe cechy

Wyświetlacz

Samsung Galaxy S III dysponuje największym wyświetlaczem (został on wykonany w technologii Super AMOLED), którego przekątna wynosi aż 4,8 cala. Pod względem gęstości pikseli ppi (piksele na cal) wyprzedza jednak jedynie Lumię 900, która zdecydowanie odstaje od reszty pod tym względem.

Warto tutaj jednak zaznaczyć, że przy ppi powyżej 300 nie ma już raczej dla naszych oczu znaczenia, czy jest to 306 ppi (Galaxy s III), czy też 326 ppi (iPhone 4S).

Mówiąc o "przegranych", oprócz wspomnianej konstrukcji Nokii należy również wymienić iPhone'a 4S, który dysponuje maleńkim 3,5-calowym ekranem.

Grubość

Pomimo tego, że Galaxy S III oferuje największy ekran, cechuje się jednocześnie najbardziej smukłą linią (jego grubość jest najmniejsza) zdecydowanie bijąc pod tym względem "grubasa" Nokii. Co więcej, jest on także prawie najlżejszy ustępując jedynie smartfonowi HTC One X.

Procesor i pamięć

Samsung wyposażył nowy smartfon w czterordzeniowy układ SoC Exynos 4 pracujący z częstotliwością 1,4 GHz, który pod względem wydajności jest w naszym zestawieniu liderem (zagrozić mu jedynie mógł układ Tegra 3 w One X). Dodatkowo "uzbroił" go w 1 GB pamięci RAM, co jeszcze bardziej zwiększyło jego przewagę (iPhone 4S i One X przegrywają pod tym względem).

Galaxy S III będzie dostępny w wersjach dysponujących wewnętrzną pamięcią o pojemności 16 GB, 32 GB i 64 GB. Jego konkurenci w najsłabszej wersji również oferują 16 GB pamięci flash. Sprzęt Samsunga ma jednak nad nimi istotną przewagę: dysponuje slotem kart pamięci.

Możliwości fotograficzne

Pod względem głównego aparatu Galaxy S III wyprzedził jedynie swojego starszego brata - Galaxy Nexus.

Inaczej sprawa przedstawia się w przypadku aparatu przedniego, który najlepiej wypada na tle aparatu zastosowanego w iPhone'ie 4S.

Dodatkowe interesujące cechy

Pisząc o smartfonie Galaxy S III nie sposób nie wspomnieć również o jego nowych bardzo interesujących możliwościach:

- Smart Stay: to funkcja która sama wygasza ekran smartfona, gdy przestajemy na niego patrzeć

- SVoice: funkcja, która pozwala na wygodną obsługę głosową (odpowiednik Siri z Apple)

- Social Tag: funkcja automatycznie oznaczająca zdjęcia, które robimy naszym znajomym i pozwalająca je łatwo przesyłać do naszych znajomych

- SBeam: funkcja, która wykorzystuje technologię NFC połączoną z WiFi (wystarczy przyłożyć dwa smartfony do siebie i kliknąć jeden guzik, a film zostanie natychmiast pomiędzy nimi przesłany)

- Wireless Charging Kit: funkcja bezprzewodowego ładowania telefonu

Podsumowanie

Samsung Galaxy S III to obecnie najlepszy smartfon na świecie, który przekonuje mnie również mocno do siebie opisanymi wyżej funkcjami. Moim zdaniem iPhone 4S nie stanowi dla niego żadnej konkurencji w zakresie możliwości, co jednak nie zmienia faktu, że sprzęt Apple w dalszym ciągu będzie się sprzedawał w największej liczbie sztuk.

Potężne możliwości nowego smartfona Samsunga to również bardzo dobra informacja dla zwolenników Apple, które już pracuje nad następną generacją iPhone'a (prawdopodobnie ujrzy on światło dzienne w trzecim kwartale). "Jabłkowa" firma nie będzie bowiem mogła pozwolić sobie na zagrywkę jak w przypadku modelu 4S, który praktycznie niewiele różnił się on od swojego poprzednika. Drugi taki numer już po prostu nie przejdzie (chociaż..., kto wie:)).


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: