Smartfon i badanie wzroku? Tak, to możliwe i ogromnie potrzebne

Firma EyeNetra przygotowała system o nazwie NETRA-G, dzięki któremu można przeprowadzić badanie wzroku przy wykorzystaniu smartfona. To bardzo przydatne i potrzebne rozwiązanie mogące pomóc setkom milionów osób, które nie mają dostępu do jakiejkolwiek opieki okulistycznej.

Na świecie mieszkają setki milionów osób, które nie mają zapewnionego dostępu do jakiejkolwiek opieki medycznej. Na szczęście powstają pewne projekty, które chociaż w niewielkiej części mogą rozwiązać ten problem.

Bardzo dobrym przykładem jest tutaj firma EyeNetra, która wraz z naukowcami z MIT Media Lab opracowała system o nazwie Netra-G. Jego podstawowym założeniem jest umożliwienie badania wzroku przy jak najmniejszym nakładzie finansowym.

System Netra-G składa się z dwóch elementów: specjalnej aplikacji i kosztującej zaledwie dwa dolary przystawki. Do działania potrzebuje jednak również smartfona, na którym muszą być one odpowiednio zainstalowane.

Polecamy: Testy smartfonów

Samo badanie wzroku polega na wyrównywaniu przez pacjenta wyświetlanych wzorów. Jego efekty są później odpowiednio "obrabiane" w wyniku czego na ekranie smartfona wyświetlana jest okulistyczna diagnoza. Na stronie EyeNetra możemy przeczytać, że Netra-G analizuje oko pod kontem krótkowzroczności, dalekowzroczności i astygmatyzmu.

Jak widać, dzięki systemowi Netra-G za niewielkie pieniądze można zapewnić dostęp do podstawowego badania wzroku dla wielu potrzebujących tego osób na całym świecie. Warto tutaj też zauważyć, że poza swoją atrakcyjnością cenową jest on także niebywale mobilny, co pozwalać może na dotarcie z nim w każdy zakątek naszego globu.

_________________

To fantastycznie, że są realizowane tego typu projekty. Mam tylko nadzieję, że będzie ich więcej.