Smartfon - to brzmi dumnie

Smartfony coraz mniej przypominają swoich protoplastów, telefony komórkowe. Możliwościami zbliżają się do komputerów, a wykonywanie połączeń jest tylko jedną z ich funkcji. Równie ważne jest między innymi wygodne korzystanie z internetu, uruchamianie multimediów oraz najnowszych gier. Sprawdzamy, które smartfony warto kupić, prezentujemy ranking najciekawszych, naszym zdaniem, konstrukcji.


Kilka lat temu posiadanie telefonu z dotykowym ekranów było uważane za ekstrawagancję ze względu na ich duże gabaryty i niezwykle wysokie ceny. Teraz smartfon można kupić już za 350 zł, a nawet za złotówkę, jeśli podpisze się umowę z operatorem sieci komórkowej. Bardzo ważną rolę w popularyzacji smartfonów odegrało zwiększenie wygody ich użytkowania. Kiedyś standardem było posługiwanie się rysikiem. Z czasem producenci telefonów zrozumieli, że wygodniejsze jest używanie palców. Z tego powodu zaczęli stosować zupełnie nowe interfejsy, większe oraz czytelniejsze ikony, a także bardzo wygodne ekrany pojemnościowe, które zastąpiły oporowe. Trend ten trwa do dzisiaj, co można zauważyć w niemal wszystkich smartfonach dostępnych na rynku.

Ile wydać na smartfon?

Najtańsze konstrukcje kupisz za 350-700 zł. W tej cenie najczęściej otrzymasz urządzenie wyposażone w ekran dotykowy o przekątnej 2,8-3,5 cala, jednordzeniowy procesor Qualcomm MSM7227 pracujący z zegarem 600MHz oraz 256-512MB pamięci RAM. Takie połączenie pozwoli komfortowo przeglądać zasoby internetu, uruchamiać filmy w jakości DVD lub DivX oraz grać w proste gry typu "Angry Birds". Najciekawszymi telefonami w tej kategorii cenowej są Samsung Galaxy i5500, Samsung Galaxy Gio oraz Samsung Galaxy Ace.

Samsung Galaxy i5500 to jeden z najtańszych smartfonów dostępnych na rynku. Z całą pewnością jest to dobra propozycja dla oszczędnych użytkowników.

Samsung Galaxy i5500 to jeden z najtańszych smartfonów dostępnych na rynku. Z całą pewnością jest to dobra propozycja dla oszczędnych użytkowników.

Kolejny przedział cenowy to 700-1200 zł. Za tyle można kupić smartfon wyposażony w ekran o 3,5-4-calowej przekątnej, jednordzeniowy procesor Qualcomm MSM8255 lub Cortex A8 pracujący z zegarem o częstotliwości 1 GHz oraz 512 MB pamięci RAM. Dzięki temu możliwe będzie wygodniejsze używanie telefonu, uruchomienie większości nowych gier, a w niektórych wypadkach nawet możliwość odtworzenia materiału wideo w jakości 720p. Jeśli najważniejsza jest dla ciebie wygodna fizyczna klawiatura i możliwości komunikowania się, za tę cenę kupisz HTC ChaCha, który jednak charakteryzuje się niską wydajnością i małym ekranem. Fanom mocniejszych smartfonów doradzamy Samsunga Galaxy S. Dzięki fenomenalnemu wyświetlaczowi Super AMOLED oraz bardzo szybkiemu procesorowi pozwoli on na uruchomienie wszystkich najnowszych gier oraz dekodowanie materiału HD w jakości 720p. Z kolei osobom, które chcą mieć inny system operacyjny niż Android, polecamy LG E900, wyposażony w Windows Phone 7.

HTC Cha-Cha nie jest drogim smartfonem. Kosztuje 700 zł, ale może podobać się ze względu na fizyczną klawiaturąQWERTY i metalową obudowę.

HTC Cha-Cha nie jest drogim smartfonem. Kosztuje 700 zł, ale może podobać się ze względu na fizyczną klawiaturąQWERTY i metalową obudowę.

Ostatnia typowa kategoria cenowa to 1200-2000 zł. Za tę kwotę otrzymasz najwydajniejszą konstrukcję, wyposażoną w dwurdzeniowy procesor Qualcomm MSM8260 lub Cortex A9 z 1-gigahercowym zegarem albo szybszym, 512 MB - 1 GB pamięci operacyjnej oraz ekran o 4-calowej lub większej przekątnej. Telefon pozwoli na uruchomienie wszystkich najnowszych gier oraz dekodowanie materiału wideo w jakości 1080p. Zazwyczaj smartfon z najwyższej półki ma gniazdo HDMI lub MHL, który umożliwi używanie go jako typowego odtwarzacza multimedialnego oraz stacjonarnej konsoli do gier.

Samsung Galaxy S2 to najlepszy naszym zdaniem smartfon. Charakteryzuje się nie tylko wysoką wydajnością oraz nienaganną jakością wykonania.

Samsung Galaxy S2 to najlepszy naszym zdaniem smartfon. Charakteryzuje się nie tylko wysoką wydajnością oraz nienaganną jakością wykonania.

W tej cenie polecamy dwa bardzo szybkie modele. Pierwszy z nich to kosztujący 1300 zł LG Swift 3D z ekranem 3D, na którym efekt trójwymiarowości można podziwiać bez zakładania specjalnych okularów. Druga to najlepszy, naszym zdaniem, smartfon na rynku, czyli Samsung Galaxy S2. Ma znakomity ekran Super AMOLED Plus, na którym widać wszystko nawet w pełnym słońcu. Kupimy go już za 1600 zł.

Nie warto wydawać na smartfon więcej niż 2000 zł. Tyle zazwyczaj kosztują nowości, które jeszcze nie zdążyły się spopularyzować na rynku, takie jak HTC Titan i Apple iPhone 4S. W ciągu miesiąca ceny najnowszych i najlepszych telefonów spadają nawet o kilkaset złotych, by potem przez niemal rok, aż do premiery kolejnych konstrukcji utrzymywać się na podobnym poziomie. Radzimy więc zachować cierpliwość.

Codzienne ładowanie

Jedną z największych wad smartfonów jest konieczność ich codziennego ładowania. Bezpowrotnie minęły czasy, gdy telefon mógł pracować bez przerwy tydzień lub dwa. Jest to skutek stosowania coraz wydajniejszych podzespołów oraz ogromnych ekranów, które mają bardzo duże zapotrzebowanie na energię. Dotąd nie spotkaliśmy się ze smartfonem, który zdałby nasz test wytrzymałości - przeglądanie internetu, przy pełnej jasności ekranu, ponad 10 godzin. Większość konstrukcji wyłącza się już po 4 godzinach, co jest wynikiem wręcz karygodnym. Oznacza to, że jeśli chcesz intensywnie korzystać ze smartfona, nie unikniesz codziennego (a niekiedy częstszego!) podłączenia go do gniazdka elektrycznego.

System operacyjny

Bardzo ważną kwestią jest to, jakiego systemu operacyjnego będziesz używać. Obecnie najpopularniejszy z mobilnych OS-ów jest Google Android, pozostałe to: Apple iOS, Windows Phone 7, Bada OS oraz Symbian. Trzeba tylko pamiętać, że telefonów wyposażonych w różne systemy operacyjne nie należy porównywać pod względem wydajności.

iOS jest preinstalowany tylko w urządzeniach produkowanych przez Apple’a. Aplikacje pisane na niego cechują się więc świetną optymalizacją, co przekłada się na wysoką wydajność.

iOS jest preinstalowany tylko w urządzeniach produkowanych przez Apple’a. Aplikacje pisane na niego cechują się więc świetną optymalizacją, co przekłada się na wysoką wydajność.

Apple iOS jest stosowany wyłącznie w urządzeniach wyprodukowanych przez Apple’a, m.in. w iPhonie, iPodzie Touchu i iPadzie. Jego zalety to: prostota użytkowania, bardzo dobra optymalizacja programów, dzięki której słabszy od konkurencji iPhone oferuje m.in. lepszą grafikę w nowych grach. Ma on jednak bardzo małe możliwości konfiguracji. Polecamy go tym, którzy nie są fanami najnowszych technologii, ale chcą z nich w pełni korzystać.

Google Android to system instalowany w większości smart fonów, charakteryzuje się gorszą optymalizacją programów niż w przypadku iOS-u. Jego mocne strony to czytelny interfejs oraz ogromne możliwości konfiguracji, dlatego spodoba się bardziej zaawansowanym użytkownikom.

Symbian to system operacyjny stosowany obecne głównie przez Nokię. Jest przestarzały i niebawem zostanie zastąpiony przez Windows Phone’a 7. Nie polecamy.

Bada OS to autorski projekt Samsunga, instalowany w smartfonach z serii Wave. Charakteryzuje się wygodą użytkowania i małymi możliwościami konfiguracji. Napisano do niego mniej aplikacji niż do Androida oraz iOS-a, dlatego polecamy go osobom, które chcą głównie telefonować oraz korzystać z internetu.

Windows Phone 7 to najnowszy mobilny system Microsoftu. Charakteryzuje się prostym interfejsem, a jego możliwości konfiguracyjne są ograniczone do minimum. Ponieważ powstaje coraz więcej aplikacji do niego, a Microsoft coraz bardziej jest zainteresowany u smartfonami i tabletami, warto wybrać ten system. Według analityków jest co najmniej tak "przyszłościowy" jak Android oraz iOS.

Zapoznaj się z naszym rankingiem smartfonów. Z całą pewnością znajdziesz tu wiele ciekawych urządzeń, które są warte uwagi. Dzięki pogrupowaniu ich według oceny naszych ekspertów jest to świetny poradnik zakupowy.