Smartfon z 2015 roku otrzyma Androida 10! O jaki model chodzi?

Jeden z producentów postanowił zaktualizować swojego sześcioletniego smartfona do Androida 10. Dlaczego zdecydowano się na tak nieoczekiwany krok. Czy urządzenie nie mogło od razu otrzymać Androida 12?

Firma Fairphone słynąca z budowania modułowych smartfonów z Androidem przekazała za pośrednictwem mediów społecznościowych niecodzienną informację. Sześcioletni model Fairphone 2 otrzyma wkrótce aktualizację do Androida 10 wydanego w 2019 roku.

Fairphone 2
Źródło: Fairphone.com

Fairphone 2

Źródło: Fairphone.com

Fairphone to przedsiębiorstwo, które słynie z produkcji modułowych smartfonów. Producent obiecuje długoletnie wsparcie oraz wykorzystanie wysokiej jakości materiałów, które pozwolą cieszyć się urządzeniem przez wiele lat. W myśl tej zasady inżynierowie postanowili popracować nad Fairphone 2 i udostępnić dla tego urządzenia ostatnią aktualizację rozwojową.

Zobacz również:

  • Lista niebezpiecznych aplikacji na Android. Tych aplikacji nie instaluj!

Nie byłoby w tym nic dziennego, gdyby nie fakt, że mówimy o smartfonie z 2015 roku. Fairphone 2 posiada procesor Qualcomm Snapdragon 801, 2 GB pamięci operacyjnej oraz 12 MP aparat główny. Smartfon pojawił się na rynku z prehistorycznym Androidem 5.1 Lolipop.

Fairphone nadal sprzedaje części zamienne do modelu Fairphone 2. Teraz poinformowano również o utrzymaniu wsparcia dla aktualizacji oprogramowania.

W przeszłości Fairphone miał spore problemy z aktualizacją Fairphone 2 do Androida 9.0 Pie. Wszystko ze względu na przestarzałe podzespoły i brak sterowników zgodnych z nowymi wersjami Androida. Nie inaczej jest z Androidem 10. Firma zdecydowała się na to wydanie ze względu na ograniczenia samego smartfona, który prawdopodobnie nie dałby sobie rady z obsłużeniem pełnej wersji Androida 11 lub Androida 12.

Wersja beta Androida 10 dla Fairphone 2 pojawi się w przyszłym tygodniu. Stabilna aktualizacja zostanie udostępniona na początku 2022 roku.

Dzięki aktualizacji do Androida 10 Fairphone 2 staje się najdłużej wspieranym smartfonem z Androidem na pokładzie.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: