Smartfon z procesorem 3 GHz? Proszę bardzo. Załatwi to układ NovaThor L8580

Firma ST-Ericsson zamierza wkrótce zaprezentować smartfonowy procesor NovaThor L8580, który pracuje z częstotliwością...3 GHz.

Firma ST-Ericsson zaprezentowała na początku tego roku czterordzeniowy przeznaczony dla smartfonów chip NovaThor pracujący z zegarem 2,5 GHz. Jak się okazuje, idąc za ciosem szykuje kolejny układ, który będzie się mógł pochwalić wyższym o 500 MHz taktowaniem. Nosi on oznaczenie NovaThor L8580 (eQuad), zbudowany został w oparciu 28-nanometrową technologię nm FD-SOI i korzysta z mocy czterech rdzeni Cortex A9.

Dysponuje pracującym z częstotliwością 600 MHz układem graficznym PowerVR SGX544 oraz oferuje m.in. wsparcie dla dwóch aparatów (jeden z matrycą maksymalnie 20-megapikselową, drugi z 5-megapikselową), HD Voice i technologii łączności LTE. Ponadto producent wyposażył go w technologię ModAp mającą umożliwiać znaczne przyspieszenie działania aplikacji (o 35% w przypadku aplikacji korzystających głównie z CPU, o 20% w przypadku aplikacji korzystających głównie z GPU).

Co z zasilaniem? ST-Ericsson chwali się, że nowy układ konsumuje 35% mniej energii od konkurencyjnych rozwiązań pracujących z podobnie wysoką częstotliwością. Ponadto oferuje tryb obniżonego poboru mocy (0,6V) zmniejszający o 50% apetyt na energię (w przeliczeniu na 1 GHz) i mający znacznie wydłużyć czas pracy smartfona na baterii.

Procesor NovaThor L8580 3 GHz, który jest obecnie prototypem, zostanie oficjalnie zaprezentowany podczas zbliżających się targów Mobile World Congress (25 - 28 lutego) w Barcelonie. Wówczas też, mam nadzieję, będziemy mogli zapoznać się z danymi na tema tego wydajności.


Zobacz również