Smartfony Android One od Google trafiają do trzech kolejnych krajów

Android One to linia smartfonów przygotowywanych według ścisłych wytycznych Google. To urządzenia z segmentu budżetowego przeznaczone na rynki rozwijające się, które we wrześniu tego roku trafiły do Indii.

Urządzenia z rodziny Android One cechuje dość niska cena oraz specyfikacja umożliwiająca bezproblemowe uruchomienie na nich systemu mobilnego od Google. Nie są to urządzenia z górnej półki, ale twórcy oprogramowania obiecują udostępniać posiadaczom tych smartfonów terminowych aktualizacji, podobnie jak robią to w przypadku linii urządzeń Nexus.

Wśród ogłoszonych na początku września partnerów projektu Android One znajdują się takie firmy jak Acer, Alcatel, Asus, HTC, Intex, Lava, Lenovo, Xolo i producent procesorów mobilnych, Qualcomm. Pierwsze urządzenia z tej rodziny powstały przy udziale indyjskich producentów, takich jak Micromax, Karbonn i Spice.

Zostały już podpisane umowy dotyczące dystrybucji urządzeń Android One z trzema krajami z południowej Azji, których populacja to łącznie 200 milionów osób. Smartfony z tej linii, które w pierwszej kolejności były dystrybuowane w Indiach, zostaną wprowadzone do sprzedaży w trzech nowych regionach. Od teraz urządzenia te będą mogli nabyć klienci z Bangladeszu, Sri Lanki i Nepalu.

To rynki rozwijające się, w których zapotrzebowanie na smartfony w najbliższych latach ma znacznie wzrosnąć, zwłaszcza te z niskiej i średniej półki cenowej. Google linią urządzeń Android One chce zaznaczyć swoją obecność w tym segmencie i przekonać do swojego systemu operacyjnego nowych klientów.