Smartfony będą wytrzymalsze i cieńsze za sprawą Gorilla Glass 4

Firma Corning zaprezentowała nową wersję szkła Gorilla Glass, która oczywiście niesie ze sobą sporo usprawnień w porównaniu do Gorilla Glass 3.

Firma Corning zaprezentowała nową wersję szkła ochraniającego ekran, z którego korzysta wielu producentów smartfonów. Od 2007 roku szkło Gorilla Glass zostało wykorzystane przy projektowaniu 1395 różnych produktów (nie tylko smartfonów, ale również innych mobilnych urządzeń). Łącznie ten element znalazł się w konstrukcji 3 miliardów urządzeń.

Najnowsza wersja szkła - Gorilla Glass 4 - przetrwała 80% testów badających wytrzymałość na upadek z wysokości metra na nierówną, twardą powierzchnię. Firma Corning twierdzi, że jest dwukrotnie bardziej twarde od podobnych produktów innych firm. Dodatkowo w udostępnionej broszurze informacyjnej (plik PDF) możemy poznać więcej informacji na temat właściwości nowego szkła oraz porównać jego możliwości z Gorilla Glass 3. W ten sposób dowiadujemy się nie tylko, że nowe szkło jest wytrzymalsze od poprzedniego, ale również iż jego grubość wynosi 0,4 milimetra, czyli jest o aż 0,3 milimetra mniejsza od poprzednika. Oznacza to więc, że producenci smartfonów otrzymają dyspozycji element, który pozwoli im bez żadnego wysiłku ująć cenne dziesiątki milimetra z grubości projektowanych smartfonów.

Zobacz również:

  • Notebook to Twoja wizytówka. Sprawdź najnowszego HP Spectre x360 14
  • Apple Watch Series 7 - ceny, przecieki, oficjalne informacje [17.10.2021]

Próbki szkła Gorilla Glass 4 trafiły już do producentów, więc prawdopodobnie wkrótce zobaczymy na rynku pierwsze smartfony z niego korzystające.

Gorilla Glass kontra szafirowe szkło: pojedynek odroczony

Na koniec warto przypomnieć, że wiele wskazywało na to, iż szkło Gorilla Glass będzie miało poważnego konkurenta w postaci szafirowego szkła, które miało ochraniać ekrany w smartfonach iPhone 6 i iPhone 6 Plus. Jak wiemy tak się nie stało (z szafirowego szkła skorzysta jedynie ekran iWatch), zaś na współpracy z Apple fatalnie wyszła firma GT Advanced Technologies.