Smartfony bez baterii? Rewolucyjny pomysł Oppo!

Czy wkrótce będziemy korzystali ze smartfonów, które w ogóle nie posiadają baterii? Chiński producent Oppo twierdzi, że jest to możliwe! Zobacz, w jaki sposób.

Decydując się na zakup smartfona, albo innego urządzenia mobilnego, zapewne rzadko zwracacie uwagę na informacje o jego baterii. Wiemy, że jest, wiemy, że telefon da nam znać, kiedy ją naładować i to w sumie tyle.

Tymczasem chińska firma Oppo przedstawiła projekt, który może okazać się rewolucją. W opublikowanym raporcie producent przedstawia w jaki sposób miałyby działać niewielkie urządzenia mobilne, które nie byłyby wyposażone w żadną fizyczną baterię, czy akumulator. Z całym dokumentem możecie zapoznać się tutaj. W jaki sposób czerpałyby więc energię?

Zobacz również:

Producent jest zdania, że w najbliższej przyszłości niewielkie urządzenia byłyby w stanie pobierać ją poprzez fale Bluetooth, Wi-Fi oraz z sieci komórkowej. Oznaczałoby to, że wykorzystywałyby istniejącą już infrastrukturę oraz zredukowały zanieczyszczenie planety, poprzez rezygnację z produkcji i wykorzystywania klasycznych baterii litowo-jonowych, które w chwili obecnej znajdziemy w niemal każdym smartfonie. Wpłynęłoby to także pozytywnie na cenę urządzeń i koszt ich produkcji. Producenci musieliby jednak iść na pewne kompromisy. Aby zapewnić odpowiednio wydajne działanie tego typu systemu oraz samego urządzenia, musiałoby ono być o wiele mniejsze niż smartfony, które obecnie dostępne są na rynku.

Sam pomysł pobierania energii z sieci bezprzewodowej nie jest nowy. Samsung nie tak dawno wypuścił już telewizor smart, który czerpie energię niezbędną do działania z 2.4 GHz sieci Wi-Fi, a Motorola oraz Xiaomi zaprezentowały już podobne rozwiązania w zakresie ładowania w przeszłości. Oppo sugeruje także, że proponowane rozwiązanie pozwoliłoby na pasywne ładowanie smartwatchy, co pozytywnie wpłynęłoby na ich żywotność i czas pracy na baterii.

Pierwsze doniesienia sugerują już, że chiński producent rozpoczął już pierwsze prace nad wprowadzeniem bezprzewodowego zasilania urządzeń mobilnych. O ile perspektywa korzystania z urządzeń bez baterii brzmi ciekawie oraz z pewnością wpłynęłaby pozytywnie na naszą planetę i ilość produkowanych przez nas odpadów, to wydaje się, że taka perspektywa jest jeszcze bardzo odległa. Przez najbliższe kilka lat będziemy zapewne wciąż polegać na litowo-jonowych ogniwach.

Zobacz także: Samsung Galaxy A53 - data premiery, cena, dostępne warianty! [21.01.2022]


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: