Smartfony w 2012 roku - co nas czeka?

Co nas czeka w 2012 roku jeżeli chodzi o smartfony? Wielkie zmiany i rewolucyjne rozwiązania - zobacz, co będą miały smartfony, które trafią do sklepów w 2012 roku.

Smartfony w 2012 roku

Od premiery pierwszego Apple iPhone, smartfony błyskawicznie zyskują większą moc i nowe funkcje. A czego możemy oczekiwać po smartfonach w nadchodzącym 2012 roku?

Smartfony w 2012 roku - co nas czeka?

Nvidia Tegra 3

1. Procesory czterordzeniowe w smartfonach

Tak jak rok 2011 był dla smartfonów rokiem dwóch rdzeni, tak rok 2012 będzie rokiem czterech rdzeni. Niedawno pisałem o premierze procesora Nvidia Tegra 3, który korzysta z czterech rdzeni. Również Qualcomm chce wpuścić na rynek czterordzeniowy procesor Snapdragon o taktowaniu do 2,5 GHz.

Zobacz również:

  • Najlepszy antywirus 2023 - top 10 antywirusów

2. Komunikacja Near-Field czyli płacenie komórką

Komunikacja Near-Field to technologia, która zmieni twój telefon w kartę płatniczą. Wystarczy machnąć nim nad czytnikiem by zapłacić. 2012 rok to ma być właśnie rok przełomu dla mobilnych płatności. Plany wprowadzenia NFC ma Apple i RIM. A nie można też zapominać o Google Wallet.

Smartfony w 2012 roku - co nas czeka?

Smartfony

3. Wyświetlacze HD 720p w smartfonach

Samsung Galaxy Nexus i HTC Rezound będą pierwszymi smartfonami, które wprowadzają wyświetlacze 720p (1280x720). W 2012 roku 720p stanie się standardem w najdroższych smartfonach.

4. Łączność LTE zastąpi sieci 3G

Ten rok był eksperymentalny dla technologii 4G LTE, która oferuje dużo większą przepustowość wysyłania danych niż sieci 3G. Problemem jednak jest wciąż zbyt duża energożerność, skracająca czas pracy na baterii.

5. Kontrola głosem w smartfonach

2012 to będzie rok rozwijania usług głosowych. Siri w iPhone od Apple już jest. Koncern z Cupertino planuje w następnym roku otwarcie tej aplikacji na firmy trzecie. W swoje technologie głosowe będą inwestować również Google i Microsoft.

6. Rozszerzona rzeczywistość w smartfonach

Rozszerzona rzeczywistość widzieliśmy już w kilku aplikacjach, ale w 2012 roku ma ona stać się codziennie wykorzystywanym standardem. Przykładem może być wbudowana wyszukiwarka Bing w system Windows Phone 7.

8. Długość życia baterii - niestety bez przełomu?

Nie należy raczej spodziewać się w 2012 roku rewolucji w dziedzinie baterii, co najwyżej kosmetycznych poprawek. Kluczem do dłuższej pracy na baterii będzie optymalizacja np. 5-ty energooszczędny rdzeń w Nvidia Tegra 3. Na razie 24-godzinna bateria to tylko marzenie ściętej głowy.

Smartfony w 2012 roku - co nas czeka?

Samsung Galaxy Note

A jakie według Was będą smarftony w 2012 roku? Na której rzeczy najbardziej Wam zależy w smartfonach?


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: