Smartfony wreszcie pokonały komputery - 2011 to rok drogich telefonów

W 2011 roku smartfony sprzedawały się lepiej niż komputery PC. Stało się tak po raz pierwszy w historii - pecetom nie pomogła nawet duża popularność tabletów.

Smartfony

Według firmy Canalys, w całym 2011 roku na całym świecie sprzedało się 487,7 miliona smartfonów - to wzrost aż o 63 proc. w stosunku do 2010 roku.(299,7 miliona).

Smartfony wreszcie pokonały komputery - 2011 to rok drogich telefonów

Smartfony sprzedaż

Tablety ratują pecety przed stagnacją?

Smartfony triumfują, ale pecetom nie spadła jednak sprzedaż, a wręcz przeciwnie. W 2012 odnotowano wzrost sprzedaży o 15 proc. (oznacza to 414,6 miliona sprzedanych pecetów). Wzrost komputerom uratowały jednak tablety (stanowiły 15 proc. ogółu sprzedanych pecetów), które uzyskały największy wzrost (o 274 proc. w ciągu roku). I gdyby nie one, pecety nie odnotowałyby wzrostu sprzedaży.

Zobacz również:

  • MacBook Air M2 czy MacBook Pro M2? Sprawdzamy, który laptop od Apple jest najlepszy
  • MacBook Air M2 vs. MacBook Air M1. Zapłacimy albo dużo, albo 1200 zł więcej

Android - najpopularniejszy system w smartfonach

W 2011 roku najwięcej sprzedało się smartfonów z Androidem (49 proc.). System Apple iOS zdobył 19 proc., a Symbian uzyskał 16 proc. rynku.

Smartfony rządzą - nadszedł czas małych komputerów o wydajnym sercu

Zgadzam się z tym, że poprzedni rok należał do smartfonów - po raz pierwszy telefon osiągnął wydajność większą niż wiele netbooków i starszych laptopów, już nie mówiąc o lepszych ekranach (np. AMOLED w Galaxy S II czy Galaxy Note). Przyczyniła się do tego zwłaszcza smartfonowa ofensywa Samsunga, ale również iPhone 4S Apple’a i tanie, ale dobre smartfony HTC.

Smartfony wreszcie pokonały komputery - 2011 to rok drogich telefonów

Smartfony

Komentarz

Smartfonowa rewolucja w 2011 roku sprawiła, że komputery PC przestają już być naszymi głównymi urządzeniami. Ja sam zauważyłem, że coraz więcej rzeczy robię na smartfonie. Ale w 2012 roku być może rynek pecetów uratują ultrabooki.

A Wy co o tym myślicie - wolicie smartfona czy komputer?