Smartfony wykańczają rynek kompaktów. Nikon szykuje produkt "zmieniający koncepcję aparatu"

Szef firmy Nikon, Makoto Kimura, zapowiedział, że jego firma pracuje obecnie nad produktem, który "zmieni koncepcję aparatu".

Obecnie praktycznie każdy z nas posiada przy sobie aparat cyfrowy w postaci wbudowanego modułu w telefon komórkowy. Z początku możliwości fotograficzne tego rozwiązania były bardzo ograniczone, lecz z czasem, głównie dzięki smartfonom, zostały na tyle rozwinięte, że wielu z nas, co potwierdza udostępniane przez serwis Flickr narzędzie o nazwie Camera Finder, nie widzi sensu noszenia przy sobie aparatu kompaktowego.

Tendencja ta stanowi ogromne wyzwanie dla producentów kompaktowych aparatów, co potwierdził właśnie w jednym z wywiadów szef Nikona, Makoto Kimura, który przyznał, że dynamiczny rozwój mobilnego rynku wprowadził znaczne zmiany w środowisku biznesowym jego firmy. Zadeklarował jednocześnie, że musi ona znaleźć "odpowiedź na tę zmianę". Dodał, że ma tutaj na myśli "stworzenie produktu, który zmieni koncepcję aparatów" i że może to być produkt konsumencki nie będący aparatem.

Niestety nie chciał podać żadnych szczegółów związanych z wspomnianym tajemniczym urządzeniem. Zdecydowanie też zaprzeczył doniesieniom, że jego firma pracuje nad własnym smartfonem. Pojawiły się jednak spekulacje, że może tutaj chodzić o produkty dla rynku medycznego.

Na koniec warto przypomnieć, że to Nikon jako drugi producent na świecie (po firmie Polaroid) zbudował aparat kompaktowy z systemem Android, model Coolpix S800c (na zdjęciu), który jednakże krytykowany był za słabą wydajność (Android czasami mocno zwalniał) oraz niezbyt imponującą jakość zdjęć. Makoto Kimura przyznał jednak, że doświadczenie to pozwoliło jego firmie wyciągnąć odpowiednie wnioski, które z pewnością zaprocentują w przyszłości.