Smartfony z najlepszą baterią 2019

Które telefony mają najlepszą żywotność baterii? Jeśli chcesz smartfon, który jak najdłużej działa na pojedynczym ładowaniu oto modele dla ciebie.


Spośród wszystkich rzeczy, które sprawdzamy porównując smartfony, jest jedna ponad wszystkie inne, która może sprawić, że reszta stanie się nieistotna. Jeśli w telefonie zabraknie baterii, nie można korzystać z żadnej oferowanej przez niego funkcji.

Stosunkowo krótki czas pracy na pojedynczy ładowaniu w smartfonach to element który od lat się nie zmienia i potrafi być zmorą każdego użytkownika. Podczas gdy smartfony znacząco ewoluowały na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat oferując coraz to nowe możliwości, większe ekrany, szybsze procesory ich czasy pracy na baterii zamiast rosnąć w niektórych przypadkach stawały się coraz gorsze.

Smartfony z najlepszą baterią 2019

Podczas każdego testu telefonu szczegółowo przyglądamy się parametrom technicznym baterii oraz sprawdzamy czasy pracy na pojedynczym ładowaniu. Zwracamy również uwagę na czas ładowania akumulatora. To również bardzo istotna funkcja, a szybkie ładowanie reklamowane przez każdego producenta opierane jest na różnych rozwiązaniach, które oferują różną wydajność.

Niektóre telefony są tak zaprojektowane, aby oferowały bardzo długi czas pracy na baterii dzięki zastosowaniu dużych baterii i procesorów oferujących średnią wydajność. Niestety wiele flagowych modeli ma smukłe obudowy, które nie pozwalają na zastosowanie akumulatora o dużej pojemności, co skutkuje krótkimi czasami pracy na baterii.

Możesz oczywiście ładować w ciągu dnia, jeśli nie przeszkadza Ci to lub nawet nosić przy sobie powerbank, aby doładować telefon w razie potrzeby. Ale jeśli nie chcesz co chwilę spoglądać z niepokojem na ikonę pokazującą stan baterii zastanów się nad jednym z poniższych urządzeń.

Pojemność baterii

Pojemność baterii smartfonów mierzona jest w miliamperach na godzinę (mAh). Im wyższa wartość mAh tym akumulator posiada większą pojemność. W konsekwencji zwiększają się jednak także wymiary i waga baterii. Telefony o największej pojemności baterii nie zawsze są jednak urządzeniami oferującymi najdłuższe czasy pracy pomiędzy ładowaniami. Spowodowane to może być różnymi czynnikami, ale głównym winowajcą jest najczęściej źle zoptymalizowane oprogramowanie lub energochłonne podzespoły np. procesor wykonany w dużym procesie technologicznym.

Flagowe modele mają najwydajniejsze podzespoły oraz rewelacyjne ekrany o wysokich rozdzielczościach. Niestety elementy te są bardzo energochłonne, co oznacza że żywotność baterii w najdroższych urządzeniach jest słabsza, niż w tych ze średniej półki cenowej.

Na co zwrócić uwagę

Telefony z świetnie wyglądającymi wyświetlaczami QHD będą zużywać baterie szybciej niż telefony z wyświetlaczami o niższej rozdzielczości. Na dodatek różnica pomiędzy rozdzielczością QHD a Full HD w codziennym użytkowaniu jest nieodczuwalna. Na przykład flagowe smartfony Samsunga posiadają ekrany QHD, ale producent domyślnie ustawia rozdzielczość na Full HD, aby oszczędzać energię. Musisz ustalić priorytety - jeśli chcesz dłuższą żywotność baterii, być może będziesz musiał zadowolić się telefonem średniej klasy. Na szczęście oznacza to, że Twój telefon będzie tańszy.

Jak testować baterie

Używaliśmy funkcji testowania baterii w popularnym programie typu benchmark - Geekbench 4. Uzyskiwaliśmy wynik w minutach i sekundach. We wszystkich testach jasność ekranu smartfonów ustawiona była na tym samym poziomie (120 cd/m2), aby testy były miarodajne. Czekaliśmy, aż bateria całkowicie się rozładuje. Oczywiście na początku testu urządzenia miały w pełni naładowane akumulatory.

Trzeba jednak pamiętać, że czasy uzyskane w takim teście będą się różnic, od czasów, jakie uzyskasz podczas codziennego użytkowania. Podczas testu smartfony wykonują sekwencję takich samych czynności. W rzeczywistości scenariusze użytkowania smartfona są bardzo dynamiczne, co powoduje że bateria rozładowuje się szybciej.

Dlatego poza testem syntetycznym sprawdzamy też baterię w codziennym użytkowaniu.

Telefony z najlepszą baterią 2019

Oto smartfony, które charakteryzują się bardzo dobrym czasem pracy na baterii:

Motorola Moto G7 Power

Smartfony z najlepszą baterią 2019

Źródło: techadvisor

Wynik testu akumulatora: 14 godzin 02 minuty

Pojemność akumulatora: 5000 mAh

Moto G7 Power to budżetowy model, który posiada baterię o bardzo dużej pojemności. Sama świadczy już o tym, na czym skupił się producent podczas projektowania tego modelu. Smartfon ten nie ma wydajnego procesora ani świetnego ekranu, ale oferuje rewelacyjne czasy pracy na baterii. Świadczy o tym zresztą wynik w naszym teście. 14 godzin to naprawdę świetny rezultat będący wysoko powyżej średniej. Użytkownicy Moto G7 Power z pewnością nie będą narzekać na czas pracy na pojedynczym ładowaniu.

Huawei Mate 20 Pro

Smartfony z najlepszą baterią 2019

Źródło: techadvisor

Wynik testu akumulatora: 11 godzin 35 minut

Pojemność akumulatora: 4200 mAh

Obecność Huawei Mate 20 Pro w tym zestawieniu może być dla Ciebie niezrozumiała. W końcu to potężny flagowiec z dużym ekranem o wysokiej rozdzielczości i procesorem wydajniejszym od niejednego komputera PC. To prawda. Na dodatek to jeden z najlepszych telefonów na rynku, który oferuje także świetne czasy pracy na baterii. Na szczycie zestawień porównujących czas pracy na baterii znajdują się zawsze budżetowe telefony z pojemnymi bateriami i niezbyt imponującą specyfikacją techniczną. Huawei wykonał kawał świetnej roboty i żywotność baterii w Mate 20 Pro jest oszałamiająca. Nie spodziewaliśmy się aż tak dobrych rezultatów.

Xiaomi Redmi Note 7

Smartfony z najlepszą baterią 2019

Wynik testu akumulatora: 10 godzin 25 minut

Pojemność akumulatora: 4000 mAh

Redmi Note 7 to obecnie jeden z najlepszych urządzeń w swojej półce cenowej. Oferuje duży ekran o dobrej jakości, przyzwoity aparat, dopracowaną i rozbudowaną nakładkę MIUI i świetne czasy pracy na baterii. Bateria o pojemności 4000 mAh w połączeniu z procesorem Qualcomm Snapdragon 660 pozwoliła uzyskać ponad 10 godzin w teście. Podczas codziennego użytkowania SoT (czas włączonego ekranu) waha się od 6 do 7 godzin. Zachęcamy do zapoznania się z naszym testem Redmi Note 7.

Moto E5 Plus

Smartfony z najlepszą baterią 2019

Źródło: techadvisor

Wynik testu akumulatora: 11 godzin 22 minuty

Pojemność akumulatora: 5000 mAh

Moto E5 Plus to kolejny budżetowiec w naszym zestawieniu. Co ciekawe pomimo większej o 800 mAh baterii niż w Huawei Mate 20 Pro oferuje gorsze czasy pracy na pojedynczym ładowaniu. Niemniej jednak posiada on nadal niesamowitą żywotność baterii. Na dodatek ma duży 6 calowy ekran bez wycięcia i jest przystępny cenowo.

Asus ZenFone Max Pro M1

Smartfony z najlepszą baterią 2019

Źródło: techadvisor

Wynik testu akumulatora: 09 godzin 59 minut

Pojemność akumulatora: 5000 mAh

ZenFone Max Pro M1 posiada ogromną baterię i zapewnia wyjątkową żywotność baterii. Niestety urządzenie ładuje się dość wolno. Doceniamy niemalże czyste oprogramowanie, duży 6 calowy ekran i cenę, która nie zrujnuje twojego portfela. Aparaty również dobrze spełniają swoją rolę. ZenFone Max Pro M1 pomimo dziwnej i skomplikowanej nazwy to dobry wybór, jeżeli szukasz prostego niedrogiego telefonu, którego nie będziesz musiał codziennie ładować.

Sony Xperia XA2 Ultra

Smartfony z najlepszą baterią 2019

Źródło: techadvisor

Wynik testu akumulatora: 09 godzin 57 minut

Pojemność akumulatora: 3580 mAh

Sony Xperia XA2 Ultra to duży smartfon oferujący dobre czasy pracy na baterii. Posiada mniej wydajny procesor od najnowszych konstrukcji oraz system Android 8.0 Oreo, ale jeżeli nie przeszkadzają Ci te wady to dobry wybór.

Moto G6

Smartfony z najlepszą baterią 2019

Źródło: techadvisor

Wynik testu akumulatora: 09 godzin 15 minut

Pojemność akumulatora: 3000 mAh

Również Moto G6 posiada znakomitą baterię. Podobnie jak w przypadku większości innych urządzeń w tym zestawieniu to typowy średniak. To co stracisz na wydajności odzyskasz w postaci długiego czasu pracy na pojedynczym ładowaniu. Poza świetną baterią to naprawdę dopracowane urządzenie z wieloma zaletami. Do niektórych z nich zaliczamy ciekawe dodatki Moto, czytnik linii papilarnych z przodu, ekran bez wycięcia oraz bardzo dobrą jakość wykonania.

Oppo RX17 Pro

Smartfony z najlepszą baterią 2019

Źródło: techadvisor

Wynik testu akumulatora: 08 godzin 57 minut

Pojemność akumulatora: 3700 mAh

RX17 Pro to flagowy smartfon Oppo. To chiński producent smartfonów, który w Polsce pojawił się oficjalnie w styczniu tego roku. Oppo jest także powiązane z firmą OnePlus. Flagowy model firmy oferuje bardzo dobrą żywotność baterii w połączeniu z najszybszym ładowaniem w tym zestawieniu. Oprogramowanie jest trochę nietypowe i wymaga przyzwyczajenia, ale poza tym to pełnoprawny flagowiec.