Smartfony z systemem Tizen najpierw w Rosji oraz Indiach

We wrześniu ub. roku Samsung ogłosił pomysł stworzenia ekosystemu urządzeń działających pod Tizen OS, w styczniu przesunięto zaprezentowanie wykorzystujących go smartfonów na czas nieokreślony, a dziś poinformowano o tym, że smartfony z tym OS trafią najpierw do Rosji i Indii.

Ale... ponownie nie wiadomo dokładnie kiedy. Wiadomo jednak, że przez ostatnie miesiące Samsung do spółki z Intelem prowadził intensywne prace nad smartfonami działającymi pod tym systemem. I jak donosi Wall Street Journal, w ciągu najbliższych tygodni w Moskwie ma odbyć się ich premiera. Dlaczego akurat pierwsze modele mają być sprzedawane w Rosji i Indiach? Odpowiedź jest prosta - ponieważ Samsung cieszy się w tych krajach olbrzymią popularnością, a łączna liczba potencjalnych nabywców to ponad 1,3 miliarda osób! Nadto ważny jest fakt, że krajach tych operatorzy mają ograniczoną kontrolę nad kanałami dystrybucji, co sprawia, że smartfony z Tizen OS będą łatwiejsze do sprzedania.

Warto też dodać, że Indie i Rosja to odpowiednio trzeci i ósmy rynek smartfonów na świecie. Tizen w tym roku już zadebiutował, ale na smartwatchach - Samsung wyprodukował Gear 2 i Gear 2 Neo. Czyżby koreański producent szykował się do uniezależnienia od Google (Android) i Apple (iOS)? Tak czy owak, wypada się tylko cieszyć, że prędzej czy później i u nas pojawi się większy wybór OS-ów dla smartfonów.