Smartphone brytyjskiej armii w ręce cywili

Brytyjski producent telefonów komórkowych rozpocznie w 2009 roku sprzedaż smartphona opartego na telefonie budowanym dla wojsk Wielkiej Brytanii.

Telefon posiada w pełni dotykowy ekran oraz może zmieniać kształt by dopasować się do zadania, które ma wykonać. Tak więc po otwarciu go może stać się w pełni funkcjonalnym notebookiem.

iCE phone prezentowany na niedawnych pokazach 3GSM w Macau jest telefonem 3G posiadającym 3-calowy wyświetlacz, klawiaturę QWERTY oraz gamepad o wielu przyciskach. Jego gumowana obudowa została wzmocniona by wytrzymać upadek z wysokości 120cm oraz przetrwać deszcz, śnieg, a nawet wrzucenie do oceanu.

Telefon zyskał swą nazwę od przycisku "iCE button" umieszczonego przy klawiaturze. W pamięci urządzenia można przechowywać swe dane medyczne, paszport, zdjęcia rentgenowskie, a nawet informacje dentystyczne. W razie sytuacji "awaryjnej" korzysta się z przycisku iCE, a telefon kontaktuje się z lekarzem użytkownika lub służbami ratunkowymi i powiadamia o potrzebie pomocy. Lokalizator GPS powie im dokładnie gdzie znajduje się użytkownik.

iCE czyli "in-case of emergency" protocol zachęca użytkownika by przechowywał w nim informacje potrzebne w nagłych przypadkach.

Produkcja telefonu właśnie się rozpoczęła, a firma planuje jego sprzedaż w drugim kwartale 2009 w cenie poniżej 1000$. iCEphone korzysta z Windows Mobile 6.0 i wyposażony jest w Bluetooth, Wi-Fi, HSDPA 3G oraz quadband GSM.