Śmiałe prognozy Saxo Banku

Saxo Bank przedstawił dziesięć kontrowersyjnych prognoz na 2011 rok. Jest to coroczny eksperyment intelektualny, zainspirowany pracami libańskiego filozofa Nassima Nicholasa Taleba, który pisze o rzadkich wydarzeniach nieprzewidzianych przez rynki, które wywierają znaczące skutki, tzw. "czarnych łabędziach". Z ubiegłorocznej dziesiątki przewidywań Saxo Banku sprawdziły się trzy.

Prognozy Saxo Banku na 2011 rok:

1. Amerykański Kongres zablokuje plan Rezerwy Federalnej quantitative easing nr 3. Amerykańscy politycy, m.in. Ron Paul, publicznie wystąpią przeciwko Fedowi, winiąc go za kryzys na rynku nieruchomości, a później program pomocowy dla banków.

2. Apple kupi Facebooka. Steve Jobs, pragnąc wejść w przestrzeń sieci społecznościowych i wygrać konkurencję z Google, kupi Facebooka. Umowa da Jobsowi dostęp do użytkowników Facebooka i pomoże sprzedać więcej urządzeń iOS.

3. Indeks USD wzrośnie powyżej 100 punktów. Słabość gospodarki europejskiej i japońskiej oraz porażka nowej strategii gospodarczej Chin sprawią, że inwestorzy zwrócą się ku amerykańskiemu dolarowi, indeks USD wzrośnie o 25% i przekroczy 100 punktów.

4. Rentowność 30-letnich obligacji USA spadnie do 3%. Połączenie popytu rynków wschodzących, deflacji i kryzysu w Japonii i kryzys w strefie euro skierują więcej inwestorów do bezpiecznych obligacji amerykańskich. W rezultacie rentowność 30-letnich obligacji spadnie poniżej 3%.

5. Australijski dolar spadnie o 25% wobec brytyjskiego funta. Gospodarka brytyjska wróci do dobrej formy, odważne cięcia budżetowe stworzą dobre środowisko dla wzrostu, a kraj będzie najszybciej rosnącą gospodarką w Europie w 2011 roku. Jednocześnie gospodarka australijska zostanie osłabiona przez sytuację w Chinach i na rynku nieruchomości.

6. Ceny ropy naftowej gwałtownie wzrosną, a później spadną o jedną trzecią. Ceny ropy wzrosną w związku z nadzieją, że amerykańska gospodarka wychodzi z dołka. Jednak nie okaże się to prawdą i wartość ropy spadnie o jedną trzecią do końca 2011 roku.

7. Cena gazu ziemnego wzrośnie o 50%. Gaz ziemny po latach strat w związku ze swoją niską ceną w porównaniu z innymi źródłami energii zdrożeje i zmieni amerykańską politykę eksportową.

8. Cena złota wzrośnie do 1800 USD za uncję, w związku z eskalacją wojny walutowej na świecie. Amerykański rząd w związku z wynikami wydatków konsumenckich stwierdzi, że strategia wzrostu eksportu nie sprawdza się. Nastąpi dewaluacja USD, aby eksport stał się bardziej konkurencyjny, a ceny złota wzrosną.

9. Indeks S&P 500 wzrośnie do rekordowej wysokości, z pomocą Bernanke’a.

Fed będzie dbał o płynność finansów. Amerykańscy inwestorzy będą postępowali zgodnie ze strategią Bena Bernanke’a i zaczną kupować akcje po niskich cenach. Konsumenci zachęceni wzrostem wartości posiadanych przez siebie akcji zaczną więcej wydawać. Firmy będą jednak ostrożniejsze i będą się starały najpierw spłacać zadłużenie. Amerykańska gospodarka wejdzie na drogę wzrostu i indeks S&P osiągnie rekordową wartość, przekraczając maksimum z 2007 r.

10. Rosyjski indeks RTS prawie się podwoi, wzrastając do 2500.

Cena ropy wzrośnie, przekraczając 100 USD za baryłkę. Rosyjski rynek okaże się nagle zdecydowanie niedowartościowany i RTS wzrośnie niemal dwukrotnie, do 2500.