Śmierć w obozie dla uzależnionych - są pierwsze zatrzymania

Chińska policja zatrzymała 13 osób powiązanych z pobiciem nastolatka w jednym z obozów leczenia uzależnień od Internetu i gier wideo w południowych Chinach - donoszą lokalne media. 15-latek zmarł w wyniku odniesionych obrażeń.

15-letni Deng Senshan został ciężko pobity zaledwie dzień po przybyciu do obozu w Qihang na początku sierpnia. Ojciec znalazł ciało swojego syna w lokalnym szpitalu, zaś w obozie poinformowano go, że nastolatka odwieziono do szpitala z wysoką gorączką. Więcej informacji: "Zamiast wyleczyć z uzależnienia - pobili na śmierć".

Obóz został zamknięty w ostatni piątek - oficjalnie z powodu braku licencji na prowadzenie tego typu działalności.

Na terenie Chin działa jeszcze kilka podobnych obozów, których misją jest walka z uzależnieniami od Internetu. Placówki niejednokrotnie dofinansowywane są nawet przez rząd chiński. Niektóre ośrodki jeszcze do niedawna używały terapii wstrząsowej jako formy leczenia, jednak zostało to niedawno zakazane w lipcu br. Przedstawiciele władz uważają, że komputery i Internet (zwłaszcza gry sieciowe jak World of Warcraft) są przyczyną złych wyników w nauce, osiąganych przez młodzież oraz powodują osłabienie więzi rodzinnych.