SnagIt 7.0 – przechwyć ile się da

Firma TechSmith zaprezentowała kolejną edycję popularnego programu do przechwytywania ekranu – SnagIt 7.0. Trzeba przyznać, iż użytkownicy najnowszej wersji mogą poczuć się dopieszczeni - do programu dodano ogromną ilość funkcji, a także umozliwiono współpracę z szeregiem aplikacji, najczęściej wykorzystywanych w codziennej pracy.

Zastosowanie programów do przechwytywania ekranu jest bardzo szerokie. Przy pomocy takiej aplikacji z łatwością możemy tworzyć zrzuty ekranowe (Screenshots). Są one powszechnie wykorzystywane przez producentów oprogramowania, którzy umieszczają je na swoich stronach, prezentując w ten sposób wygląd danego programu. Kolejnym polem do popisu dla tego typu oprogramowania jest tworzenie różnego rodzaju instrukcji programów, wzbogaconych o zilustrowane przykłady.

Możliwości siódmej wersji SnagIt’a wykraczają daleko poza tradycyjne przechwytywanie ekranu. A oto co potrafi najnowszy produkt firmy TechSmith:

- Przechwytywanie obrazu: możemy przechwycić dowolny element graficzny, znajdujący się na ekranie (okna aplikacji, dowolnie zadeklarowane rejony ekranu, poszczególne elementy ekranu, ikony);

- Przechwytywanie tekstu: umożliwia przechwytywanie tekstu z komunikatów o błedach, nazw katalogów, danych z tabel. Może nawet przechwycić tekst z tabeli w HTML i umieścić go w pliku Excela;

- Przechwytywanie obrazu: zapisuje każdą aktywność w obrębie zaznaczonego obszaru (ruchy kursora, wpisywanie tekstu). Plik wynikowy dla ułatwienia jest zapisywany w formacie AVI;

- Przechwytywanie zawartości stron WWW: opcja umożliwiająca pobranie z konkretnej strony wszystkich dostępnych elementów graficznych (formaty GIF, JPG, PNG);

- Sterownik wirtualnej drukarki: z każdej aplikacji posiadającej możliwość wydrukowania uzyskujemy elektroniczny wydruk danego dokumentu, możliwy do zapisania w wielu formatach, modyfikowania czy nadawania mu specjalnych znaczników.

- Integracja: program integruje się z całym pakietem biurowym Microsoft Office, będąc dostępnym z poziomu każdej z aplikacji wchodzących w jego skład (Word, Excel, PowerPoint, Outlook). Dodatkowo integruje się również z przeglądarką Internet Explorer oraz programem Adobe Frame Maker.

W najnowszej edycji SnagIt został przebudowany główny interfejs programu. Jest on teraz podzielony na trzy główne części. Pierwsza z nich, umieszczona po lewej stronie, zawiera 3 podstawowe kategorie: Capture, Edit oraz Organize. W zależności od tego, którą z nich wybierzemy, automatycznie zmienia się środkowa część okna, zawierająca już konkretne polecenia dla danej kategorii. Ostatnia, umieszczona po prawej stronie część, zawiera najbardziej szczegółowe ustawienia przechwytywania i pojawia się tylko w momencie zaznaczenia kategorii Capture. Dla użytkowników poprzednich wersji, którzy są przytłoczeni mnóstwem opcji i kolorów, autorzy przewidzieli możliwość przełączania się na poprzedni interfejs. Kolejną nowością jest przebudowany edytor SnagIt Image Editor, w którym możemy poddawać obróbce każdy przechwycony obraz dodając do niego efekty specjalne, tekst oraz różnego rodzaju dodatkowe elementy graficzne (strzałki, wskaźniki, podświetlenia). Co ciekawe, edytor odczytuje także zawartość plików TXT oraz plików z filmami w formacie AVI.

Wspomniana wcześniej integracja z pakietem Office oraz przeglądarką Internet Explorer pozwala na szersze wykorzystanie SnagIt’a w codziennej pracy. Bez problemu możemy teraz dodawać grafikę do plików w edytorze Word, przenosić dane ze skomplikowanych tabel na stronach WWW wprost do Excela, czy też dodawać do treści wiadomości w Outlooku zdjęcia oraz dane tekstowe. Zrobienie zrzutu ekranu strony internetowej już w poprzednich wersjach SnagIt’a nie nastręczało problemu. W przypadku witryn o zawartości przekraczającej rozmiary ekranu, z pomocą przychodzi funkcja Auto Scroll.

Program SnagIt 7.0 jest kompatybilny z systemami Windows 98, ME, NT, 2000 oraz XP. W pełnej wersji kosztuje 39,95 USD.

Trial SnagIt 7.0 (30-dniowy) do pobrania z naszego FTP’a: http://www.idg.pl/ftp/pc_2179/SnagIt%207.0.html

Więcej informacji:

http://www.techsmith.com


Zobacz również