Snapdragon 888 to przeszłość. Oto Snapdragon 895!

Szczegóły dotyczące następcy Snapdragona 888 firmy Qualcomm wyciekły do sieci przez wiarygodne źródło.

Snapdragon 888 jest dość nowy, a jego następca ma zostać ogłoszony dopiero w grudniu. Jednak już zaczęły napływać przecieki na temat następnego chipsetu Qualcomm , który będzie zasilał flagowe telefony w 2022 roku. Evan Blass, niezawodny leaker, ujawnił prawdopodobny, kompletny arkusz specyfikacji SM8450. Numer modelu Snapdragon 888 to SM8350 więc wypadałoby założyć, że SM8450 jest jego bezpośrednim potomkiem.

Według Blassa, nadchodzący Snapdragon dokona przejścia z procesu produkcyjnego 5nm na 4nm. Powinno to zaowocować wyższą wydajnością i poprawą efektywności energetycznej. Oczekuje się również, że chip otrzyma nowy zintegrowany modem Snapdragon X65 5G, który będzie lepszą wersją modemu X60 5G. Nowy system obiecuje 10Gbps teoretycznej prędkości pobierania i powinien oferować bardziej stabilną łączność 5G.

Wyciekłe informacje wskazują również na użycie Kryo 780 CPU na architekturze Arm v9. Arm ogłosił swoje pierwsze procesory zbudowane na tej architekturze w zeszłym miesiącu (pisaliśmy o tym tutaj), składające się z wydajnego Cortex-X2, Cortex-A710, i energooszczędnego Cortex-A510. Warto więc założyć, że możemy spodziewać się jednego rdzenia Cortex X2 CPU, trzech rdzeni Cortex-A710, i czterech rdzeni A510.

Po raz pierwszy usłyszeliśmy o następcy Snapdragon 888 z numerem modelu SM8450 w marcu. Chipset ma podobno nazwę kodową "Waipio", po dolinie Waipi'o na Hawajach. Poprzedni przeciek ujawnił, że inżynierowie Qualcomm testują próbki układu z 12 GB pamięci RAM LPDDR5 i 256 GB pamięci UFS.

Qualcomm może tym razem planować jakieś większe usprawnienia w zakresie obrazowania. Nowy chip ma rzekomo wykorzystywać nowy moduł aparatu fotograficznego oznaczony jako "Leica 1". Oczywiście nie oznacza to, że przyszłe flagowce będą wyposażone w aparaty Leica. Partnerstwo może jednak wskazywać na to, że Leica zoptymalizuje ISP nowego chipu.