Snapdragon jeszcze czymś mnie zaskoczy? Nowy 8 Gen 2 z dużą zmianą

Sposób na nowy procesor od Qualcomm wydawał się być taki sam od kilku lat: więcej mocy, więcej ciepła i większe problemy z chłodzeniem. Jednak Snapdragon 8 Gen 2 może trochę zaskoczyć.

Qualcomm Snapdragon

Fpt. Qualcomm

Jedynie pół miesiąca minęło od długo wyczekiwanej premiery Snapdragona 8 Plus Gen 1, a już w internecie pojawiają się przecieki na temat jego następcy! Snapdragon 8 Gen 2, według najnowszych informacji, ma spróbować dość niecodziennego układu rdzeni w swojej budowie. Czy dzięki temu upora się w końcu ze swoimi problemami z przegrzewaniem, które trapią go przynajmniej od premiery Snapdragona 888?

Leaker znany z przecieków dotyczących procesorów firmy Qualcomm, Digital Chat Station, opublikował w poście na Weibo zapowiadany układ rdzeni nowego Snapdragona 8 Gen 2. Według jego źródeł tym razem rdzenie mają być podzielone na 4 grupy. Ma to być 1 najmocniejszy rdzeń Cortex X3, dwa mocne rdzenie Cortex A720, dwa średnie rdzenie Cortex A710 i trzy wydajne rdzenie Cortex A510. Procesor ma być wykonany w litografii 4 nm od TSMC i mieć zintegrowany układ graficzny Adreno 740.

Zobacz również:

  • Tani smartfon nie musi być wcale słaby. Oto najlepsze modele do 1500 zł
  • Najmocniejsze smartfony z Androidem w 2023 roku
Qualcomm Snapdragon

Fot. Qualcomm

Jest to dość niezwykła architektura, gdyż obecnie procesory najczęściej korzystają z układu 1+3+4. Zapewne jest to wymuszone dużymi problemami z przegrzewaniem układów, z jakimi zmaga się Qualcomm.

Snapdragon 8 Gen 1 był znany z tego, że nie był w stanie osiągnąć swojej nominalnej prędkości w żadnym telefonie, gdyż bardzo szybko się przegrzewał i, aby nie doszło do jego uszkodzenia, musiał mocno zwalniać. Wydaje się więc, że nowy układ rdzeni, wraz z nowym procesem technologicznym wytwarzania procesora, mają pomóc firmie poradzić sobie z tymi problemami.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: