Śniadanie w bibliotece?

Wygląda na to, że powoli ziszczają się marzenia pisarzy science-fiction. Władze University of Texas postanowiły zmienić swoją wypełnioną tomami książek bibliotekę w miejsce ułatwiające spotkania i przypominające kawiarnię. Powodem decyzji jest coraz większe zainteresowanie użytkowników materiałami dostępnymi w formie elektronicznej.

W bibliotece znikną tabliczki upraszające gości o zachowanie ciszy, można będzie głośno rozmawiać, jeść i pić napoje gazowane. Wszystkie półki z książkami (razem z zawartością) zostaną przeniesione do magazynów.

W halach miejsce regałów zajmą kolorowe stoliki, krzesła i 250 dodatkowych komputerów. Możliwe będzie także wypożyczenie jednego z 75 laptopów oraz skorzystanie z bezprzewodowego dostępu do Internetu. W budynku pojawią się także laboratoria komputerowe, studio multimedialne, a nawet punkt naprawiający uszkodzone maszyny.

Elektroniczny dostęp do materiałów umożliwia coś, czego klasycznym bibliotekom nigdy nie da się osiągnąć. Tę samą książkę może bowiem czytać wiele osób (jednocześnie!). Nic nie stoi także na przeszkodzie, by podzieliły się one uwagami na jej temat w udostępnionym specjalnie do tego celu blogu...


Zobacz również