Snowden chciałby wrócić do USA. Jest patriotą, lecz tam czeka na niego sąd

Edward Snowden udzielił interesującego wywiadu amerykańskiej stacji telewizyjnej NBC. Dowiadujemy się z niego m.in., że nie był administratorem systemów niskiego poziomu oraz, że chziałby już wrócić do kraju.

Edward Snowden to postać, której działalność oceniana jest różnie przez opinię publiczną. Po tym jak uciekł ze Stanów Zjednoczonych i znalazł się z tymczasowym azylem na terenie Rosji znacznie przybyło jednak jego krytyków, do czego sam się przyczynił biorąc udział w corocznym show Władimira Putina. Zadał mu bowiem pytanie "na które nie można udzielić wiarygodnej odpowiedzi", a które jednak pozwoliło uwiarygodnić się prezydentowi Rosji jako przeciwnikowi inwigilacji. Trudno nie było odnieść wrażenia, że Snowden stał się po prostu jego marionetką.

Snowden chce wrócić do kraju

Snowden udzielił też właśnie interesującego wywiadu amerykańskiej stacji telewizyjnej NBC, z którego dowiedzieliśmy się, że był szkolony jak każdy szpieg, współpracował nie tylko z NSA, ale i CIA oraz że mieszkał i działał za granicą pod przykrywką. Jako ekspert techniczny nie zajmował się rekrutacją agentów, ale dbał o bezpieczeństwo informacji i ludzi. Zdecydowanie zaprzeczył więc słowom władz Stanów Zjednoczonych, które twierdziły, że był jedynie administratorem systemów niskiego poziomu.

Snowden stwierdził ponadto, że jest patriotą i chciałby wrócić do domu. Najprawdopodobniej wystąpi jednak o przedłużenie rosyjskiej wizy po wczorajszym apelu szefa amerykańskiej dyplomacji Johna Kerry'ego, który co prawda również zachęcał go do powrotu do Stanów Zjednoczonych, lecz jednocześnie zastrzegł, że za zdradę czeka go sąd.

_____________

Co sądzicie o Edwardzie Snowdenie?