Snowden może pracować w rosyjskim odpowiedniku Facebooka

Edward Snowden otrzymał ofertę pracy w rosyjskim odpowiedniku Facebooka. Ciekawe, czy z niej skorzysta.

Po miesiącu koczowania w strefie tranzytowej na lotnisku Szeremietiewo wróg numer jeden Stanów Zjednoczonych, Edward Snowden, otrzymał tymczasowy, roczny azyl w Rosji. Obecnie nie wiadomo jednak nic o miejscu jego pobytu, lecz z wypowiedzi adwokata Amerykanina, Anatolija Kuczeby, wynika, że 30-latek zamierza "spędzić najbliższe miesiące w Rosji". Kwestią kluczową ma być też oczywiście jego bezpieczeństwo:

"Snowden ma nowych przyjaciół, również wśród Amerykanów. Będą oni dbali o jego bezpieczeństwo" - powiedział Kuczeba.

"Rosyjski Facebook"

Ponadto dowiedzieliśmy się, że Snowden otrzymał już pierwszą ofertę pracy. Złożył mu ją Paweł Durow, właściciel sieci Vkontakte, czyli rosyjskiego odpowiednika Facebooka. Miałby się tam zająć zagadnieniami związanymi z bezpieczeństwem

Rodzina i dziewczyna

Z takiego obrotu sprawy bardzo zadowolony jest ojciec Snowdena, który oficjalnie podziękował Władimirowi Putinowi. Niewykluczone również, że wkrótce do Rosji przyleci Lindsay Mills, dziewczyna 30-latka.

USA kontra Rosja. Było porozumienie?

O ile z wypowiedzi rosyjskich polityków wynikało, że Władimir Putin ma nadzieję, że podjęta przez niego decyzja nie wpłynie negatywnie na stosunki z USA wiemy już, że Biały Dom rozważa celowość mającego się wkrótce odbyć szczytu Obama-Putin. Z drugiej jednak strony pojawiły się również głosy, że cała ta sytuacja została "dogadana" pomiędzy dwoma mocarstwami. Dla Baracka Obamy takie rozwiązanie miałoby być bowiem lepsze niż oficjalny proces Snowdena i znacznie większe zogniskowanie zainteresowania opinii publicznej na tak kontrowersyjnych rozwiązaniach jak system PRISM, czy znacznie gorszy od niego program XKeyscore.

Jak sądzicie, czy wersja z "ustawką" jest prawdopodobna?


Zobacz również