Snowden poprosił o azyl polityczny w Polsce. Radosław Sikorski jest mu przeciwny

Minister Spraw Zagranicznych, Radosław Sikorski, poinformował, że do MSZ wpłynął wniosek Edwarda Snowdena z prośbą o azyl polityczny w Polsce. Natychmiast jednak dodał, że nie da mu pozytywnej rekomendacji.

Odpowiedzialny za wyciek informacji na temat systemu PRISM Edward Snowden, który prawdopodobnie przebywa obecnie w strefie tranzytowej moskiewskiego lotniska, stara się zdaniem serwisu Wikileaks o azyl w kilkunastu krajach przesyłając stosowny wniosek do: Rosji, Austrii, Boliwii, Brazylii, Chin, Kuby, Finlandii, Francji, Niemiec, Indii, Włoch, Irlandii, Holandii, Nikaragui, Norwegii, Hiszpanii, Szwajcarii i Wenezueli. Co interesujące, listę tę uzupełniła również Polska, co potwierdził za pośrednictwem Twittera Radosław Sikorski (wcześniej rzecznik MSZ twierdził jednak, że żaden wniosek od Snowdena nie wpłynął):

Jak widać, Pan minister jest negatywnie nastawiony do przyznania politycznego azylu Snowdenowi, co spotkało się z różnymi reakcjami użytkowników Twittera:

"ja też!...Ruskie niech se go biorą!"

"To straszne: Polska i USA boi się prawdy,dlaczego jesteśmy tylko pieskiem dla policjanta świata?"

Zadałem pytanie Panu ministrowi dotyczące merytorycznych przesłanek niechęci przyznania azylu Snowdenowi. Jeżeli otrzymam odpowiedź, zaktualizuję tekst.

AKTUALIZACJA

Poniżej pismo Snowdena z prośbą o azyl w Polsce:

AKTUALIZACJA

Podczas konferencji prasowej, rzecznik MSZ, Marcin Bosacki, wydał następujące oświadczenie, w którym tak tłumaczy słowa Radosława Sikorskiego:

"Azylu udziela się, gdy przemawia za tym ważny interes RP. Pan minister nie uważa, by przemawiał ważny interes Rzeczpospolitej za udzieleniem takiego azylu, gdyby taki formalny wniosek wpłynął"

Aktualizacja: 02 lipca 2013 13:18

Zamieściłem wypowiedź rzecznika MSZ, Marcina Bosackiego.

Aktualizacja: 02 lipca 2013 12:05

Tekst uzupełniłem skanem pisma Snowdena, w którym prosi o azyl w Polsce.