Snowden potwierdza, że robak Stuxnet opracowali specjaliści z NSA i Izraela

Edward Snowden jeszcze przed poinformowaniem świata o projekcie PRISM potwierdził w jednym z wywiadów, że robak Stuxnet został opracowany przez specjalistów z Izraela i NSA.

Stuxnet to robak komputerowy, który został wykorzystany w 2010 roku do ataku na irańską elektrownię atomową w Buszehr. Do tej pory żadna z agencji rządowych Stanów Zjednoczonych nie przyznała się oficjalnie do jego stworzenia. Rok temu New York Times opublikował jednak artykuł, w którym twierdził, że wirus powstał w ramach współpracy amerykańsko-izraelskiej. Departament Sprawiedliwości rozpoczął wówczas dochodzenie mające na celu wykrycie źródła tych informacji. Głównym podejrzanym jest emerytowany generał James Cartwright, były wiceprzewodniczący Kolegium Szefów Sztabów.

Jak się właśnie dowiadujemy, jeszcze przed podzieleniem się rewelacjami na temat systemu PRISM także Edward Snowden w wywiadzie udzielonym niemieckiemu Der Spiegel Magazine potwierdził doniesienia New York Times:

"NSA i Izrael razem napisały wirusa Stuxnet"

Snowden wciąż przebywa w strefie tranzytowej moskiewskiego lotniska. Zgodnie z ostatnimi informacjami skorzystał z oferty azylu w Wenezueli i wysłał wniosek z prośbą o jego przyznanie.