Snowden rozesłał po świecie zaszyfrowane skradzione dokumenty

Edward Snowden rozesłał podobno "tysiące" skradzionych tajnych dokumentów do wielu osób z całego świata. Są one zaszyfrowane, lecz jeżeli coś mu się stanie...

W wywiadzie udzielonym Daily Beast, Glenn Greenwald, dziennikarz "Guardiana", który jako pierwszy opublikował rewelacje Edwarda Snowdena dotyczące projektu PRISM, podzielił się kilkoma bardzo istotnymi informacjami na temat najbardziej obecnie poszukiwanej osoby na świecie.

Jego zdaniem Snowden podjął "ekstremalne" środki ostrożności, wysyłając do "wielu osób" zaszyfrowane kopie "tysięcy" dokumentów wykradzionych z Narodowej Agencji Bezpieczeństwa. Chce mieć dzięki temu pewność, że w razie potrzeby zostałyby one opublikowane.

"Jeśli cokolwiek z nim się stanie, powiedział mi, że tak wszystko zorganizował, aby osoby te uzyskały dostęp do pełnego archiwum" - powiedział Greenwald, przyznając jednocześnie, że on sam również otrzymał od Snowdena tysiące dokumentów, które mogą, lecz nie muszą stanowić całości.

Warto tutaj dodać, że wczoraj Julian Assange, założyciel WikiLeaks również przyznał, że komplet wykradzionych dokumentów i materiałów "został przed podróżą Snowdena [jej cel to prawdopodobnie Ekwador - red.] zabezpieczony przez odpowiednie organizacje dziennikarskie".

Tajne służby trzymają rękę na pulsie

To, że amerykańskie służby wywiadowcze robią co tylko mogą, aby odzyskać skradzione dokumenty potwierdza przytoczona również przez Greenwalda następująca historia:

"Kiedy byłem w Hongkongu rozmawiałem z moim partnerem z Rio de Janeiro przez Skype informując go, że wyślę mu zaszyfrowane dokumenty. Dwa dni później jego laptop został skradziony z naszego domu. Nic więcej nie zginęło. Nic takiego nie działo się też wcześniej. Nie twierdzę, że to co się stało na pewno ma z tym związek, ale istnieje przecież taka możliwość".

_________________

No cóż, amerykańskie służby są moim zdaniem na straconej pozycji. Jeżeli faktycznie dokumenty te zostały rozesłane po Sieci, prędzej, czy później ujrzą światło dzienne.