Sober - atakuje, ale powoli

Producenci oprogramowania antywirusowego ostrzegają przed nowym, groźnym robakiem, rozprzestrzeniającym się za pośrednictwem poczty elektronicznej. Sober jest o tyle groźny, że zwykle ukrywa się w pliku, podszywającym się pod uaktualnienie do programu antywirusowego (firmy Symantec lub Kaspersky).

Plik taki z reguły załączony jest do e-maila napisanego w języku niemieckim lub angielskim - jego treść sugeruje użytkownikowi, że powinien koniecznie zainstalować zawarte w załączniku uaktualnienie. W momencie jego uruchomienia uaktywnia się Sober. Robak na szczęście nie jest destrukcyjny - jego działanie ogranicza się do skopiowania się na twardy dysk (w dwóch egzemplarzach) i masowego wysyłania swoich kopii do wszystkich adresatów, znalezionych w książce adresowej programu pocztowego.

Według ekspertów, robak na razie rozprzestrzenia się głównie w Niemczech, ale niewykluczone, że wkrótce pojawi się również w innych krajach. Dlatego też specjaliści zalecają użytkownikom komputerów, by ostrożnie postępowali z e-mailami odpowiadającymi podanemu wyżej opisowi.

Jeśli podejrzewamy, że komputer został już zainfekowany przez Sobera, należy pobrać najnowsze uaktualnienia do programu antywirusowego i przeprowadzić kompleksowe skanowanie systemu. Jeśli aplikacja wykryje kopie robaka, należy je skasować.


Zobacz również