Sobig - kolejna wersja?

Przedstawiciele Symantec Security Response Team ostrzegają, że w ciągu najbliższych dni w Sieci może pojawić się nowa wersja robaka Sobig, jeszcze bardziej niebezpieczna i uciążliwa od "szalejącej" od tygodnia w Internecie mutacji Sobig.F.

Eksperci zwracają uwagę na fakt, że w rozprzestrzeniający się w tej chwili w Sieci Sobig.F został skonstruowany tak, by 10 września "wygasnąć" - po tej dacie robak przestanie się rozprzestrzeniać. Niestety, doświadczenie pokazuje, że kolejne mutacje Sobiga (wersja F jest piąta z kolei) pojawiały się w Sieci na kilka dni przed "wygaśnięciem" kolejnej.

Ostatnia wersja, Sobig.F, zaatakowała w ubiegłym tygodniu - robak gwałtownie rozprzestrzenia się na całym świecie za pośrednictwem poczty elektronicznej (aczkolwiek od początku tego tygodnia notuje się wyraźny spadek liczby "infekcji"). "Insekt" atakuje komputery pracujące pod kontrolą systemu Windows - zwykle pojawia się w postaci załącznika do e-maila zatytułowanego "Thank You!" oraz "Re: Details". Sobig.F miał w ubiegły piątek i sobotę automatycznie uaktualnić się, jednak udało się to udaremnić (eksperci ds. zabezpieczeń zdołali zablokować wszystkie 20 serwerów, które miały dystrybuować uaktualnienia).