Social Search od Google. Już w Polsce

Posiadacze kont Google z kilkunastu krajów na całym świecie, a w tym Polski, mogą już korzystać z Social Search.

Social Search w Google pozwala na włączenie do wyników wyszukiwania opinii znajomych na "googlowany" temat.

Poszukując informacji o kapeli muzycznej lub porad komputerowych, w wyszukiwarce Google wyżej wyświetlą się strony, które polecają znajomi. Jeszcze lepsza będzie np. pozycja bloga internetowego, który prowadzi twój kolega.

Zdarza się, że przeszukujemy te same dziesiątki stron, co nasz znajomy wczoraj, tylko po to aby wyszukać jedną (i tę samą!) wiadomość. O ile szybciej byłoby kliknąć polecony przez niego link.

Wyszukiwanie społecznościowe działa tylko wtedy, gdy jesteśmy zalogowani do swojego konta Google. Wyszukiwarka pobiera dane o naszych znajomych z kontaktów Google, znajomych, z którymi rozmawiamy na czacie w Gmailu, osób, które śledzimy w Czytniku Google i Google Buzz oraz wybranych wcześniej serwisów.

To jednak nie Facebook

Kilka dni temu, podobną usługę zapowiadał także Microsoft. Podstawowa różnica to fakt, że wyszukiwarka Bing ma korzystać w tym celu z Facebooka i przycisku "Lubię to!".

Trzeba przyznać, że skuteczność tego rozwiązania - w czasie rosnącej popularności serwisu - wydaje się znacznie większa. Możliwe, że rywalizacja z Facebookiem i Bingiem, zmusi Google do rozszerzenia swojej "oferty społecznościowej".

Google +1 (na razie nie u nas)

Social Search w Polsce posiada wszystkie opcje dostępne w wersji amerykańskiej, z wyjątkiem przycisku Google +1.

Przypomnijmy, że Google +1 można potraktować jak odpowiedź na facebookowe "Lubię to!". Nowa ikonka od Google już wkrótce pojawi się w naszym kraju.