Soczewka kontaktowa, jak teleskop. Pomoże osobom tracącym wzrok

Naukowcy opracowali soczewki kontaktowe, które mogą pomóc osobom cierpiącym na zwyrodnienie plamki żółtej.

Zwyrodnienie plamki żółtej, to bardzo poważna choroba oczu związana z wiekiem i polegająca na uszkodzeniu siatkówki, a przede wszystkim jej centralnej części, czyli plamki żółtej. Rozwiązaniem tego problemu zajęli się na szczęście naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego i Instytutu Mikroinżynierii w Lozannie w Szwajcarii, którzy zbudowali teleskopowe soczewki kontaktowe.

Ich grubość wynosi maksymalnie 1,17 milimetra, natomiast centralna część to zwykła soczewka kontaktowa. Naokoło niej umieszczono pierścień składający się z zestawu miniaturowych luster, które odpowiednio odbijając padające światło kierują je na zdrową część siatkówki zapewniając jednocześnie 2,8-krotne powiększenie obrazu oraz korekcję aberracji chromatycznej. Całość dopełniają aktywne okulary polaryzacyjne Samsunga (takie same, jak dostarczane wraz z telewizorami 3D), za pomocą których osoba korzystająca z teleskopowych soczewek decyduje, czy światło ma przechodzić przez ich centralną część, czy też przez "lustrzaną".

Zasadę działania teleskopowych soczewek prezentuje poniższa grafika:

Naukowcy zapowiadają, że muszą sobie jeszcze poradzić z jednym problemem. Soczewki zostały bowiem wykonane z PMMA (polimetakrylanu metylu), czyli materiału stosowanego w pierwszych soczewkach kontaktowych i nie pozwalającego na ich dłuższe noszenie.

Dokładny opis swojego wynalazku naukowcy zamieścili tutaj.