Soczewki kontaktowe będą badać nasze oczy?

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego pracują nad nowymi soczewkami kontaktowymi. Dzięki wbudowanym obwodom elektrycznym będą one na bieżąco monitorować poziom ciśnienia w gałce ocznej, by ustrzec swego właściciela przed jaskrą.

Dotychczas jedynym sposobem na zbadanie ciśnienia w gałce ocznej było skorzystanie z profesjonalnej aparatury w gabinecie lekarza. Ten przeprowadzał jeden z kilku testów i przepisywał odpowiednie leki. Jednak nie istniała żadna prosta metoda sprawdzenia ciśnienia w okresie między wizytami, a tymczasem jego oszacowanie jest ważne w diagnozowaniu jaskry.

Tymczasem naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego opracowali prototyp soczewki kontaktowej, w której między miękkimi warstwami polimeru umieszczono obwody elektryczne stanowiące element czujnika ciśnienia.

W zależności od ilości płynów znajdujących się wewnątrz gałki ocznej, zmienia się kształt krzywizny oka. Dopasowująca się do niego soczewka sprawia, że przez obwód przepływa prąd o nieco innym napięciu (zależnym od wygięcia polimeru). Jego pomiar wystarczy do oszacowania ciśnienia w gałce ocznej.

Chwilowo jeszcze soczewka nie nadaje się do masowego wprowadzenia na rynek, bowiem obecne w niej obwody absorbują zbyt dużo światła (zasłaniają świat). Jednak już teraz można by ją stosować w testach krótkoterminowych, np. w klinikach czy szpitalach.

Podobny prototyp soczewski: "Wyświetlacz na oku - wygląda strasznie i... na razie nie działa"

Warto przeczytać: "Pressure-Sensing Contact Lenses" (w języku angielskim)