SoftMaker Office 2006

Niemiecki producent oprogramowania, SoftMaker Software, zrezygnował ostatnio z pobierania opłat za jeden ze swoich flagowych produktów. SoftMaker Office w wersji 2006, bo o nim mowa, ma wypromować firmę i zachęcić do skorzystania z innych aplikacji producenta, przede wszystkim nowej wersji 2008.


Niemiecki producent oprogramowania, SoftMaker Software, zrezygnował ostatnio z pobierania opłat za jeden ze swoich flagowych produktów. SoftMaker Office w wersji 2006, bo o nim mowa, ma wypromować firmę i zachęcić do skorzystania z innych aplikacji producenta, przede wszystkim nowej wersji 2008.

SoftMaker Office 2006

Informacje:http://www.softmakeroffice.com Cena: bezpłatny

Głównym celem firmy było stworzenie tańszej, ale zachowującej pełną funkcjonalność, alternatywy dla najczęściej używanych aplikacji pakietu Microsoft Office. SoftMaker Office 2006 to bowiem dwa programy - edytor TextMaker oraz arkusz kalkulacyjny PlanMaker, w mniejszym lub większym stopniu odwzorowujące Worda i Excela. Co ciekawe, pakiet ten jest też licencjonowany przez inną niemiecką firmę - Ashampoo.

Edytor i arkusz

SoftMaker Office 2006

SoftMaker Office 2006

Najważniejszym programem udostępnionym w pakiecie jest TextMaker. Jest to procesor tekstu o wyglądzie bardzo podobnym do starszych wersji Microsoft Office Word i bogatej funkcjonalności. Dodatkową zaletą jest kompatybilność TextMakera także z systemem FreeBSD oraz Windows CE. Jest to aktualnie jedyny edytor dostępny na wszystkie te platformy jednocześnie. Niestety, nie ma wersji dla Linuksa, choć wydanie 2008 ma już taką edycję.

Text Maker zawiera wszystkie funkcje potrzebne do wygodnej edycji tekstu. Nie zabrakło w nim szeregu opcji związanych z formatowaniem, tworzeniem tabel i wstawianiem obiektów, czy tworzeniem narzędzi akademickich. Wszystkie potrzebne danemu użytkownikowi funkcje można w szybki sposób przenieść na dostępne paski szybkiego uruchamiania, umieszczone standardowo tak jak w Wordzie od Microsoftu. Pisanie tekstu, większość skrótów klawiszowych i korzystanie z górnego menu będzie intuicyjne dla użytkowników korzystających wcześniej z aplikacji Microsoftu.

Tak jak TextMaker stworzony był na wzór Microsoft Word, tak PlanMaker to po prostu odwzorowany Excel. Posiada on większość funkcji dostępnych w swoim komercyjnym odpowiedniku. Zrobić w nim można ponad 320 różnego rodzaju obliczeń, podobnie jak w Excelu czy Calcu. Program obsługuje zaawansowane znaki, ma także silnik do tworzenia tabel podobny do tego znajdującego się w Excelu. Twórcy PlanMakera szczycą się tym, że ich program może wyświetlić wszystkie wykresy i tabele stworzone przez odpowiednik Microsoftu. Ta aplikacja oczywiście także dostępna jest dla systemów FreeBSD oraz Windows Mobile. Brakiem arkusza jest natomiast nieobecność tabel przestawnych.

Czy warto?

SoftMaker Office ma także parę innych zalet względem swoich rywali. Największą jest oczywiście zmiana licencji na jakiej ukazuje się wersja 2006. Wcześniej była ona dostępna za opłatą rzędu parędziesięciu dolarów. Aktualnie program wydany został jako freeware.

Oczywiście niebagatelny wpływ na popularność programu jest jego kompatybilność z dokumentami tworzonymi za pomocą starszych wersji Worda czy Excela. SoftMaker Office może zarówno bezbłędnie odczytywać takie pliki jak i zapisywać je w tych formatach.

Kolejną zaletą programu jest jej mały rozmiar i szybkość. W pełni sprawny odpowiednik Worda i Excela zajmuje zaledwie 24MB co powoduje, że zmieścić go można na większości stosowanych obecnie nośnikach danych - co więcej, zajmuje tylko ok. 10 MB pamięci operacyjnej, a każda z aplikacji startuje w kilka sekund. Do dyspozycji mamy jeszcze jedną bardzo wygodną funkcję - za pomocą dołączonego programu można w szybki i łatwy sposób stworzyć wersję aplikacji działającą z przenośnej pamięci flash. Wystarczy zainstalować SoftMaker Office na wybranym komputerze i skorzystać z opcji "Install SoftMaker Office on a USB Stick". Dzięki temu użytkownik programu będzie mógł z pomocą swojej przenośnej pamięci USB uruchomić aplikację także na innych komputerach z zainstalowanym systemem Windows. Warto też zwrócić uwagę, że program, dzięki minimalnym wymaganiom, nadaje się dobrze do roli podstawowej aplikacji biurowej w netbookach, które są z natury słabsze od komputerów biurkowych.

Niestety z punktu widzenia polskiego użytkownika SoftMaker Office ma także wady. Najbardziej dotkliwą jest brak w standardzie możliwości zainstalowania programu w polskiej wersji językowej. Oczywiście z problemem tym idzie w parze także sprawa funkcji korekty tekstu, która nie obsługuje naszego rodzimego słownika.

Mimo tych wad pakiet SoftMaker Office można śmiało uznać za bardzo udany program. Firma dzięki udostępnieniu tej wersji za darmo chce wypromować swoją markę oraz zachęcić do kupna nowszych aplikacji. Za taką może uchodzić chociażby Office 2008, który za niecałe 70 Euro oferuje także aplikację Presentations, będącą odpowiednikiem Microsoft PowerPoint czy OpenOffice Impress, oraz szereg usprawnień w aplikacjach TextMaker oraz PlanMaker.

Plusy:

  • szybkość
  • minimalne wymagania
  • bogate funkcje
  • wersja mobilna

Minusy:

Podsumowanie: SoftMaker Office 2006 to szybki i wygodny zastępnik MS Office.