Software jak ciepłe bułeczki

Aktualizowanie oprogramowania jest bardzo ważną czynnością, o której nie należy zapominać. Załatany "software" pozwala użytkować komputer w bezpieczny sposób, ale nie tylko - nowe wersje aplikacji wydawane przez producentów wnoszą często nowe opcje i funkcjonalność oraz pozwalają zachować kompatybilność z programami innych firm.


Aktualizowanie oprogramowania jest bardzo ważną czynnością, o której nie należy zapominać. Załatany "software" pozwala użytkować komputer w bezpieczny sposób, ale nie tylko - nowe wersje aplikacji wydawane przez producentów wnoszą często nowe opcje i funkcjonalność oraz pozwalają zachować kompatybilność z programami innych firm.

Gdy mówimy o procesie aktualizowania, mamy na myśli najczęściej środowisko operacyjne. Niestety, często zapominamy o codziennie używanym oprogramowaniu, a nowszej wersji programu czy narzędzia szukamy zazwyczaj wtedy, gdy napotkamy jakiś problem.

Na twardym dysku mamy dziesiątki zainstalowanych programów. Jak zatem zapanować nad procesem aktualizacji dużej liczby aplikacji i sterowników dla Windows? Na rynku dostępne są narzędzia, oferowane bezpłatnie, które wyręczą nas w tej czynności. Postanowiliśmy przyjrzeć się pięciu wybranym aplikacjom i pomóc w wyborze tej, która będzie dopasowana do naszych potrzeb i preferencji oraz wywiąże się najlepiej z powierzonego zadania. W artykule przedstawimy cztery z wybranych pięciu narzędzi - opis programu UpdateStar, który także znajduje się w naszym zestawieniu, znaleźć można pod adresemhttp://www.pcworld.pl/artykuly/59489/UpdateStar.2.3.html .

Oczywiście sam Microsoft doskonale zdaje sobie sprawę z faktu, iż najaktualniejsze oprogramowanie to klucz do uzyskania bezpiecznego i stabilnego środowiska operacyjnego.Firma uruchomiła usługę Microsoft Update (pod adresem www.microsoftupdate.com), która jest połączeniem mechanizmów Windows Update oraz Office Update, rozszerzoną o dodatkową funkcjonalność. Podczas gdy z aktualizacją systemów z rodziny Windows oraz pakietu biurowego Microsoft Office nie ma najmniejszego problemu, tak ze wsparciem dla producentów trzecich jest już gorzej. Co prawda Microsoft ma w planach rozszerzanie funkcjonalności Microsoft Update o obsługę produktów innych firm, jednak obecnie wsparcie zaczyna się i kończy na oprogramowaniu sterowników urządzeń, które gigant z Redmond otrzymuje od producentów sprzętu. Jeśli dodać do tego, iż nie są to wcale najnowsze wersje driverów, to usługa Microsoftu nie wystarczy, aby utrzymać środowisko pracy w najaktualniejszej z możliwych wersji.

Wszystkie narzędzia pomagające wyszukiwać aktualizacje zainstalowanych programów działają w identyczny sposób. Każda z aplikacji skanuje po uruchomieniu dysk twardy komputera w poszukiwaniu zainstalowanych programów, następnie porównuje obecne wersje software'u z bazą danych, przechowywaną w witrynie producenta danego narzędzia. Następnie wyświetlane są wyniki, wraz z ewentualnymi propozycjami uaktualnienia do nowszej edycji.

Software-UpToDate

Wyniki skanowania w module aplikacji Software-UpToDate

Wyniki skanowania w module aplikacji Software-UpToDate

Software-UpToDate jest prostym programem z przejrzystym interfejsem użytkownika. Pracę z aplikacją rozpoczynamy, naciskając przycisk UpToDate - program przeprowadza wtedy wyszukiwanie, które trwa bardzo krótko i wyświetla wyniki w postaci listy. Widok możemy dostosowywać według własnych upodobań przy użyciu trzech kontrolek, znajdujących się pod głównym menu. Dla przykładu, jeśli chcemy, aby narzędzie pokazało jedynie te programy, których dostępne są nowe wersje, to wystarczy kliknąć new version available. Po wskazaniu wybranej pozycji na liście wyników skanowania, w module softwareinfo znajdziemy wszelkie potrzebne informacje oraz odsyłacz do aktualniejszej edycji oprogramowania (zazwyczaj oficjalnej witryny producenta). Software-UpToDate umożliwia zaplanowanie cyklicznego skanowania dysku twardego. Opcję odnajdziemy w menu Options, która po kliknięciu zamienia się w Optionen. Tak, tak, to nie żart. Niestety, nie do końca przetłumaczony na język angielski interfejs miesza się z niemieckojęzycznym. Nie powinno to jednak stanowić większego problemu dla użytkownika.

Update Checker

Aktualizacje oprogramowania zaproponowane przez narzędzie Update Checker

Aktualizacje oprogramowania zaproponowane przez narzędzie Update Checker

Update Checker, znajdujący się ciągle w fazie beta, nie ma typowego interfejsu. Po uruchomieniu "chowa się" w zasobniku systemowym, natomiast dwukrotne kliknięcie ikony narzędzia powoduje otwarcie domyślnej przeglądarki internetowej i przedstawienie wyników skanowania w witrynie aplikacji, w module Update Checker Results. Program posiada jednak wiele ustawień, których nie znajdziemy np. w Software-UpToDate, m.in. możliwość konfiguracji połączenia internetowego. Narzędzie wyświetla domyślnie w wynikach skanowania zarówno finalne wersje nowszego oprogramowania, jak i propozycje aplikacji znajdujących się dopiero w fazie alpha, beta itp. Wyniki są wyświetlane w bardzo przejrzysty sposób, obok opisu programu znajduje się link do pobrania wraz z informacją o rozmiarze aktualizacji. Na dole odnajdziemy podsumowanie, które jest także bardzo cenną daną, z pewnością już dla tych wszystkich użytkowników, którzy korzystają z Internetu poprzez wolne łącza lub też sieć 3G, gdzie obowiązuje miesięczny limit przesyłu danych. Twórcy aplikacji nie podali jednakże informacji na temat liczby rozpoznawanych programów. Sądząc jednak po wynikach, które otrzymaliśmy i porównaniu ich z tymi, które zwróciły inne narzędzia z pewnością nie jest ona imponująca. Stąd też zapewne wynika fakt, iż Update Checker poradził sobie najszybciej wśród wszystkich opisywanych programów w teście polegającym na zmierzeniu rzeczywistego czasu od momentu rozpoczęcia skanowania po wyświetlenie listy oprogramowania do aktualizacji.

Software Update Monitor

Proces skanowania oprogramowania w SUMo

Proces skanowania oprogramowania w SUMo

Narzędzie firmy KC Softwares jest jedynym w naszym zestawieniu, obok UpdateStar, które ma polskojęzyczny interfejs. Wyniki skanowania są pogrupowane w przejrzysty sposób, w postaci listy. Program podpowiada, która aktualizacja jest kluczowa, a która drugorzędna. W celu uaktualnienia wybranej aplikacji do nowszej wersji wystarczy kliknąć dwukrotnie myszką daną pozycję na liście, a SUMo automatycznie otworzy moduł przeglądarki internetowej z łączem do pobrania aktualizacji. Narzędzie umożliwia, poza standardowym procesem wyszukiwania najnowszych wersji programów, skanowanie systemu Windows oraz innych aplikacji Microsoftu w poszukiwaniu uaktualnień. Funkcja domyślnie jest jednak wyłączona, a jej aktywacja jest odradzana (opcja Zezwól na produkty Microsoft (niezalecane)). Postanowiliśmy sprawdzić, dlaczego tak się dzieje, i po zeskanowaniu dysku twardego otrzymaliśmy informację, iż platforma, której użyliśmy do testów, system Windows Vista Ultimate PL z dodatkiem SP1 jest nieaktualna i zalecana jest… aktualizacja do nowszej wersji - Windows Server 2008! Poza tym małym wyjątkiem SUMo bardzo dobrze wywiązało się z zadania, wyświetlając największą liczbę dostępnych aktualizacji oprogramowania, które zainstalowaliśmy na potrzeby tego testu na komputerze. Twórcy SUMo podają, że ich narzędzie rozpoznaje ponad 90 tysięcy różnych programów, w liczbie ponad 300 tysięcy dostępnych na rynku wersji. Te cyfry mówią same za siebie.

Personal Software Inspector

Podsumowanie skanowania w aplikacji PSI

Podsumowanie skanowania w aplikacji PSI

PSI, narzędzie stworzone przez firmę Secunia, zajmującą się ogólnie pojętym bezpieczeństwem branży IT, bliskie premiery stabilnej wersji (w momencie oddawania materiału do druku dostępna była wersja Release Candidate 3) pochwalić się może największą funkcjonalnością ze wszystkich opisywanych narzędzi, jeżeli najważniejsze dla nas jest bezpieczeństwo . Program przeprowadza tuż po instalacji gruntowny test dysku twardego w poszukiwaniu zainstalowanego oprogramowania i w bardzo czytelny sposób przedstawia wyniki procesu. Funkcje programu pogrupowane zostały w postaci zakładek. Najważniejszą jest karta Overview, gdzie użytkownik może odczytać informacje związane z ogólną kondycją środowiska. Warto zwrócić uwagę na pola Insecure i End-of-Life, gdzie pogrupowane są aplikacje mające, odpowiednio, poważne luki wykryte przez specjalistów z Secunii oraz programy nieobjęte już wsparciem ze strony producenta. Ogólne podsumowanie przedstawione jest w postaci czytelnych wykresów, które aktualizowane są automatycznie co tydzień. Niestety, PSI ma dwa poważne mankamenty. Narzędzie informuje jedynie o dostępnych aktualizacjach związanych z bezpieczeństwem użytkowanego oprogramowania. Aplikacja nie poinformuje nas np. o fakcie, że dostępna jest już nowa wersja Adobe Readera, oznaczonego numerem 9, gdy "ósemka", którą mamy zainstalowaną na dysku twardym ma zaaplikowane wszystkie łatki bezpieczeństwa. Drugą wadą narzędzia Secunii jest stosunkowo długi proces skanowania.

Które narzędzie wybrać?

Wśród przedstawionych narzędzi służących do aktualizowania oprogramowania z pewnością warto polecić aplikacje Software Update Monitor oraz UpdateStar. Wspomniane programy nie tylko jako jedyne dysponują polskim interfejsem użytkownika, ale mają także najbogatszą bazę danych, przekraczająca w obu przypadkach ilość ponad 90 tysięcy pozycji różnego typu oprogramowania, stąd też wyniki wyszukiwania obejmowały największą ilość zalecanych uaktualnień. Narzędzie, którego zdecydowanie powinniśmy unikać jest Software-UpToDate, które jest szybkie, ale ma niedopracowany interfejs użytkownika oraz brak w nim wielu użytecznych funkcji znajdujących się w pozostałych aplikacjach.