Soho.pl - muzyczny zakup kontrolowany

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, uruchomiony został internetowy sklep muzyczny Soho.pl, oferujący nagrania polskich artystów. Postanowiliśmy sprawdzić jego funkcjonalność - w tym celu zarejestrowaliśmy się w Soho.pl i spróbowaliśmy kupić kilka plików. Test przebiegł pomyślnie - legalnie zakupione utwory bezpiecznie "wylądowały" na naszym dysku twardym.

Internetowe serwisy muzyczne to na Zachodzie norma - giganci, tacy jak np. iTunes Music Store Apple'a sprzedają kilka milionów plików audio miesięcznie. U nas usługi tego typu dopiero raczkują - polscy internauci raczej nie mieli do tej pory okazji skorzystania z nich, ponieważ amerykańskie serwisy nie są dostępne dla użytkowników spoza USA (nieliczne wyjątki od tej reguły opisaliśmy w tekście 'Gdzie legalnie i tanio kupić muzykę?' -http://www.pcworld.pl/news/66313.html ).

Wygląda jednak na to, że sytuacja taka może wkrótce ulec zmianie - dziś oficjalnie uruchomiony został serwis muzyczny Soho.pl, oferujący możliwość pobierania nagrań polskich wykonawców, rozszerzenie zakresu usług zapowiada również działający od września 2003 r. serwishttp://iPlay.pl (więcej na ten temat:http://www.pcworld.pl/news/66594.html ). My postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej Soho.pl.

Jak działa Soho.pl?

Aby kupić pliki MP3 w Soho.pl, należy się najpierw zarejestrować - trzeba podać adres e-mail (będzie on loginem użytkownika), hasło, dane teleadresowe, datę urodzenia (w ten sposób weryfikowany jest wiek użytkownika - z usług serwisu mogą jedynie korzystać osoby, które ukończyły 16 lat), wyrazić zgodę na przetwarzanie danych osobowych i zaakceptować regulamin Soho.pl. Potem już tylko wystarczy potwierdzić rejestrację - poprzez kliknięcie na nadesłany e-mailem odnośnik. Posłusznie wykonaliśmy wszystkie powyższe czynności i oto staliśmy się zarejestrowanym użytkownikami serwisu.

Po zalogowaniu się można przystąpić do przeszukiwania katalogu - można go przeszukiwać wedle różnych kryteriów (artysty, płyty, czy tytułu utworu). My zdecydowaliśmy się na "ręczne" przeglądanie katalogu - niestety, na razie nie jest on zbyt obszerny (ok. 50 artystów i 1000 nagrań). W końcu wybraliśmy dwa utwory - wybór ułatwiła możliwość odsłuchania ich krótkich fragmentów (by z niej skorzystać, wystarczy kliknąć na ikonę głośnika).

Soho.pl - muzyczny zakup kontrolowany

Katalog

Zanim jednak mogliśmy wybrane utwory pobrać na dysk, należało za nie zapłacić. Z trzech dostępnych opcji - kartą płatniczą, w systemie PayU i SMS - wybraliśmy tę ostatnią (jako najprostszą). System jest skonstruowany tak, że wysyłając SMS nie płacimy bezpośrednio za dany utwór, lecz zasilamy o wartość SMSa swoje konto, z którego później uiszczamy płatności (my zdecydowaliśmy się a wysłanie SMSa o wartości 7,32 zł - choć możliwości jest kilka). W takiej sytuacji pobranie piosenki kosztuje 3 zł. Pobranie opłaty odbywa się standardowo - użytkownik wysyła SMS o treści soho pod odpowiedni numer, zaś po chwili otrzymuje wiadomość zwrotną z kodem, który należy wpisać na stronie.

Soho.pl - muzyczny zakup kontrolowany

Dostępne formy płatność SMS

Generalnie, płacenie kartą lub za pośrednictwem PayU jest zdecydowanie bardziej korzystne, ponieważ po wpłaceniu określonej kwoty nasze konto zasilane jest jej dwukrotnością - tzn. jeśli wpłacimy 10 zł, to stan konta wzrośnie o 20 zł. Dzięki temu koszt pojedynczej piosenki maleje do 1,5 zł.

Jeśli przeszukując katalog trafimy na interesującą nas piosenkę, możemy ją kupić od razu (czerwona ikonka - polecenie 'Kup teraz') lub dodać do wybranych (żółta ikona - 'Do wybranych). Nas zainteresowały dwa tytuły - oba zostały "wybrane". Przeszliśmy więc do zakładki "Wybrane utwory" i spróbowaliśmy pobrać obie piosenki.

Soho.pl - muzyczny zakup kontrolowany

Wybrane utwory

W tym momencie użytkownik może określić, jakiej jakości ma być plik - 128 kbps lub 192 kbps.

Soho.pl - muzyczny zakup kontrolowany

Wybór jakości pliku

Po wybraniu rozpoczyna się pobieranie pliku. Obie "empetrójki" pobrane zostały z prędkością ok. 20 kb/s - kopiowanie plików na dysk trwało więc raptem po kilka minut.

Soho.pl - muzyczny zakup kontrolowany

Pobieranie plików

Soho.pl - muzyczny zakup kontrolowany

Wszystkie opisane powyżej operacje - włącznie z zarejestrowaniem oraz oczekiwaniem na potwierdzenie rejestracji i kod wysłany SMS-em - trwało ok. 20 minut. Na końcu, po pobraniu obu nagrań, bez najmniejszego problemu udało nam się je odtworzyć w trzech różnych odtwarzaczach plików audio - WinAmpie, Foobar2000 oraz Windows Media Playerze.

Nagrania dystrybuowane są w postaci niezabezpieczonych plików MP3 - użytkownik może je odtwarzać z dysku komputera, nagrać na płytę audio lub skopiować do pamięci przenośnego odtwarzacza audio. Warunki korzystania z pobranych plików określa jeden z punktów regulaminu: Po zapisaniu zakupionego Nagrania na dysku twardym komputera, na płycie CD lub na jakimkolwiek innym nośniku dźwięku, Użytkownik serwisu nie ma prawa do dalszego kopiowania zakupionego Nagrania lub Albumu ani przesyłania dalszym osobom w jakikolwiek sposób.

W katalogu Soho.pl znajdziemy przede wszystkim polską klasykę rockową - m.in. nagrania Chłopców z Placu Broni, Daabu, Dżemu, Hedone, Mancu czy Lecha Janerki (my wybraliśmy piosenki: "Warszawa" (wersja akustyczna) grupy T.Love oraz "Good Life" Bakszyszu). Lwia część oferty serwisu to nagrania artystów nagrywających dla wytwórni Box Music (do której należy Soho.pl), choć znajdziemy w nim również piosenki artystów z innych "stajni". Zbiory podzielone są na pięć głównych kategorii - pop, rock, dance, hip-hop i klasyka. Niestety, w niektórych z nich znajdziemy zaledwie po kilka utworów (np. hip-hop czy klasyka). Najwięcej piosenek zgromadzono w sekcjach rock oraz pop. Przedstawiciele zapowiadają także, że w przyszłości Soho.pl ma być również wzbogacony m.in. o serwis informacyjny oraz możliwość pobierania innych materiałów - np. filmów, gier, czy programów.

Więcej informacji o serwisie Soho.pl znaleźć można w tekście "Soho.pl - polskie MP3 za 1,5 zł" -http://www.pcworld.pl/news/66527.html

http://www.soho.pl